Až zlikvidují Babiše, kdo ho vystřídá? Jejich sponzoři? Jaroslav Bašta pitvá Milion chvilek

16.06.2019 8:41 | Zprávy

Někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta napsal pár slov k demonstracím spolku Milion chvilek pro demokracii. Konstatoval, že zatímco v roce 1989 lidé na Letné volali po svobodných volbách, letos se tamtéž chystají protestovat proti výsledku demokratických voleb. Položil si také otázku, co přijde dál. A snažil se najít odpověď.

Až zlikvidují Babiše, kdo ho vystřídá? Jejich sponzoři? Jaroslav Bašta pitvá Milion chvilek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta kroutí v komentáři pro První zprávy.cz hlavou nad tím, že zatímco v roce 1989 lidé demonstrovali za uspořádání demokratických voleb, dnes je máme – a lidé protestují proti jejich výsledkům. Představitelé spolku Milion chvilek však nejednou prohlásili, že neprotestují proti výsledku voleb, ale proti osobě Andreje Babiše, protože ten si s sebou vláčí celou řadu problémů.

Bašta by prý rád věděl, co se stane dál, pokud letošní demonstranti uspějí.

„Zatím nám neřekli, co se stane, když budou úspěšní a definitivně zlikvidují systém nezávislé justice a zařídí doživotní funkční období několika státním zástupcům. Ani co bude po možné demisi premiéra, po které tak volají? Kdo jej má vystřídat? Jejich sponzoři, kvůli kterým mají transparenty v angličtině? Co udělají, když předčasné volby dopadnou skoro stejně jako před dvěma lety? Ba, možná z jejich pohledu hůř. Sněhurka ANO zůstane, ale trpaslíků asi už nebude osm. Někteří budou mít problémy s Trikolórou, jiní zase doplatí na to, že po posledních volbách nezdravě zezelenali, takže převlek za piráty už není věrohodný. Další jedou na saních z kopce a nestihli zabrzdit před pětiprocentní hranicí,“ napsal Bašta.

Může se však stát ještě jedna věc. Možná lidi přestanou demonstrace bavit a pojede se dál ve stávajících politických kolejích. Bašta připomněl, že i to už se v minulosti stalo. Třeba ve chvíli, kdy Češi protestovali proti rakousko-uherskému vyrovnání. Protestovali na více než stovce akcí a vzkazovali císaři Františkovi Josefovi I., že chtějí dosáhnout stejného vyrovnání s Rakouskem jako Maďaři. Císař však neustoupil a demonstrace jednoho dne skončily.

„Demonstrace podobného typu považuji za symptom postdemokracie. Nepřinášejí žádný alternativní politický program, zaměřují se jen proti osobám (leckdy dost nelogicky) a velmi připomínají desetiminutovky nenávisti z románu 1984 George Orwella. Ovšem již před 150 lety císař dobře věděl, že se proti něčemu podobnému zasahovat nemá. Stačí počkat, až je to přestane bavit,“ uzavřel svůj komentář Bašta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody se stalo Sdružení mikrobiologů, imunolog…