Následně budou premiéři Česka Andrej Babiš, Slovenska Eduard Heger, Polska Mateusz Morawiecki a Maďarska Viktor Orbán hovořit s předsedou slovinské vlády Janezem Janšou, který představí program a priority předsednictví v Radě EU, které Slovinsko převzalo 1. července. Debatovat budou také o aktuálních evropských otázkách.
Janša poté, co se jeho země ujala předsednictví v EU, prohlásil, že Slovinsko bude jednat jako čestný zprostředkovatel ve sporech mezi unijními zeměmi EU o principy právního státu a o lidská práva. Vyzval také EU k nalezení dohody ohledně rozšíření "sedmadvacítky".
Slovinský premiér je vnímán jako jeden z hlavních spojenců Orbána, kterého Brusel obviňuje z porušování evropských hodnot. On sám již přiměl Evropskou komisi ozvat se vůči snaze slovinské vlády omezit nezávislost slovinské veřejné tiskové agentury. Nezisková organizace Evropské občanské fórum (ECF) pak Slovinsko nedávno přidala mezi země, v nichž hrozí oslabení občanských práv, což podle ECF vedle omezení nezávislosti médií dokládá snaha omezit svobodu shromažďování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.