Hnutí ANO a STANu preference ve srovnání s výsledky srpnového modelu vzrostly o půl, respektive o 1,5 procentního bodu. Pirátům by v září dalo hlas 8,5 % voličů, o procentní bod méně než v srpnu. ODS si pohoršila o 1,5 procentního bodu a SPD klesla podpora o čtyři procentní body na 7 %.
Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler poukázal, jaké klíčové politické subjekty se pohybují okolo hranice pěti procent. „Kdo vyhraje volby asi nemusíme řešit. To podstatné je kolem hranice 5 %. Tam se rozhodne o povaze Česka na další 4 roky nebo také na desítky let. Komunisté nebo ‚klausovci‘? Nesmyslný volební systém ČR, kdy rozhodují malé strany, který prosadil Havel proti Klausovi se Zemanem, nás zavedl do stagnace. Tož sledujme ty malé, rozhodují,“ uvedl Šmucler na sociální síti X.
Kdo vyhraje volby asi nemusíme řešit. To podstatné je kolem hranice 5 %. Tam se rozhodne o povaze Česka na další 4 roky nebo také na desítky let. Komunisté nebo "Klausovci"? Nesmyslný volební systém ČR, kdy rozhodují malé strany, který prosadil Havel proti Klausovi se Zemanem nás… pic.twitter.com/GjzyvfrkfM
— Roman Šmucler (@smucler) October 15, 2024
Do sněmovny by se totiž v září podle volebního modelu nedostala TOP 09, KSČM ani Přísaha, všechny tři subjekty mají v průzkumu shodně 4,5 %. Sociálním demokratům (SOCDEM) model přisuzuje zisk 4 % a Motoristům 3,5 %.
„Nesmyslný volební systém“ se jmenuje poměrný volební systém, který máme v Ústavě ČR, jež byla přijata hlasy všech poslanců ODS v době, kdy byl jejím předsedou Václav Klaus, oponoval Šmuclerovi v následné diskusi komentátor Jindřich Šídlo.
„Pak jste ale asi chvilku chyběl. Byla změna a podařilo se ji přes soud shodit. Poměrný systém může mít řadu variant ale nechci Vás zatěžovat podrobnostmi z politiky. Každopádně u nás rozhodují často ‚hnutí‘ kolem 5 % a země stojí. Je jedno, co chce Fiala či Babiš, rozhodne úplně někdo jiný,“ reagoval Šmucler.
Pak jste ale asi chvilku chyběl. Byla změna a podařilo se ji přes soud shodit. Poměrný systém může mít řadu variant ale nechci Vás zatěžovat podrobnostmi z politiky. Každopádně u nás rozhodují často "hnutí" kolem 5% a země stojí. Je jedno, co chce Fiala či Babiš, rozhodne úplně…
— Roman Šmucler (@smucler) October 15, 2024
„To, co vymysleli Zeman, Klaus a Koudelka, nebyl poměrný systém, ale nechci vás zatěžovat podrobnostmi volebních zákonů. Takže to zcela správně shodil Ústavní soud,“ reagoval Jindřích Šídlo.
Šmucler zopakoval, že to byl poměrný systém s většinovými prvky a dodal, že volby vyhraje asi Macinka nebo Konečná.
Byl to poměrný systém s většinovými prvky. Prémie pro vítěze jsou ledaskde. Ale máme, co jste chtěl- volby vyhraje asi Macinka nebo Konečná.
— Roman Šmucler (@smucler) October 15, 2024
„Nebyl to ‚poměrný systém s většinovými prvky‘. Bylo to účelově zprzněné cosi. Typické volební inženýrství. Pro konzervativce zcela nepřijatelné,“ konstatoval Jindřich Šídlo.
Výsledky volebního průzkumu, které ukázaly velký náskok hnutí ANO před stranami současné vládní koalice, zaujal také olympionika a lékaře Lukáše Pollerta. „Neuvěřitelný náskok ANO! A proč?“ vyzval řečnickou otázkou k následné diskusi.
Neuvěřitelný náskok ANO!
— Lukáš Pollert (@pollert11) October 15, 2024
A proč? pic.twitter.com/HM8C1dp0t0
„Protože politika u nás se od dob absurdních demonstrací spolku Milion chvilek omezila na téma antibabiš. Což postupně vedlo k vytvoření současné diletantské vlády,“ nabídl odpověď Jiří Mírovský,
„Protože lidé už mají fialového socialismu dost,“ vysvětluje si velký náskok hnutí ANO Tomáš Roud.
„Jak se tak dívám na graf, 3,5% - 4% - 4,5% - 4,5% ... aby se nám tady neopakovala povolební matematika z roku 2021. Doufám, že vzniknou aspoň 2 nějaké rozumné volební koalice,“ komentoval nejnovější volební průzkum Jiří Kheil.
„Teď už jen čtyřkolka, dělá co je třeba, aby už nebyla nikdy zvolena. Z tohoto úhlu pohledu to vlastně dělá velmi dobře,“ dodal další diskutér.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská