Babiš zdůraznil. že jako premiér odvedl kus práce v oblasti zahraniční politiky, když v EU prosazoval definitivní konec konceptu na přerozdělování uprchlíků podle povinných kvót. Spolupracoval na tom s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Dobrá věc se prý podařila. Ale teď je ještě třeba dát signál lidem putujícím na gumových člunech přes Středozemní moře z Afriky do Evropy, že tady u nás jim pšenka nepokvete. Migranti si pak cestu tím spíše rozmyslí a pašeráci lidí přijdou o velmi výnosný obchod. Přijímání dalších a dalších lidí, zachráněných na moři, do EU považuje Babiš za cestu do pekel.
„Musíme v prvé řadě vyslat jasný signál, že je zavřeno, že se do Evropy už nikdo nedostane. Vzkaz musí znít: ‚Musíte zůstat doma, my vám tam pomůžeme.‘ Jde totiž o symboly. A když jsem řekl, že nevezmeme ani jednoho ilegálního migranta, tak to platí,“ prohlásil Babiš.
„Migrace je velký problém a je třeba ji zastavit. Dokazuje to vývoj jinde v Evropě, stačí se podívat, jak teď ve Švédsku gangy zapálily 80 aut. Mezi čtyřma očima vám evropští politici řeknou pravdu, ale veřejně se k tomu nemají. Všechno musí mít nějaký řád, Ukrajinec k nám může přijít na základě pracovního víza a prověření. Není to tak, že si sedne na loď Aquarius bez dokladů, vystoupí v Evropě a chce azyl. Musíme jasně říct, že pro nás je největší prioritou bezpečnost našich lidí, jako je to pro USA, Kanadu nebo Austrálii. Můžeme být solidární, ale to nesmí být na úkor bezpečnosti. Šel jsem do politiky, abych bojoval za české zájmy a naši bezpečnost. To je nejdůležitější. V Evropě je 1,5 milionu lidí, kteří nedostali azyl a pohybují se tu jen tak,“ pokračoval premiér.
Toto své stanovisko chce Babiš zopakovat i po příjezdu na Maltu a do Itálie, kde má o řešení migrační krize jednat. Co by tedy rád vyjednal? Český premiér má v hlavě myšlenku jakéhosi Marshallova plánu pro Afriku.
Po druhé světové válce, po které byla Evropa rozvrácená a zničená, přišly Spojené státy s plánem finanční pomoci evropským státům. Aby se co nejdříve postavily na vlastní nohy a nechopili se tam moci radikálové, jak se to stalo v Německu po první světové válce. Československo tehdy tento plán pomoci odmítlo. Na nátlak Sovětů. Důsledky tohoto rozhodnutí pociťujeme dodnes.
Podle Babiše je třeba připravit podobný finanční plán i pro Afriku. Bude-li existovat, Afričané nebudou mít důvod odcházet do Evropy, nebo alespoň notně oslabí jejich ekonomická motivace k odchodu. I Česko je připraveno přiložit ruku k dílu při realizaci tohoto plánu. „Česko chce pomáhat finančně i materiálně, musí vzniknout Marshallův plán pro Afriku.“ podotkl Babiš.
Středula dělá kampaň. TOP 09 a STAN škodí, tvrdí Babiš
Když došlo na domácí politické otázky, Babiš důrazně odmítl, že by jeho menšinová vláda s ČSSD byla závislá na pomoci komunistů. Skutečností je, že bez hlasů KSČM by jeho vláda nezískala podporu Poslanecké sněmovny, ale Babiš tvrdí, že pro zákony předkládané jeho vládou, hledá podporu napříč politickým spektrem.
„To není pravda, neříkejte to. S KSČM jsme domluvili některé programové priority, za to umožnili vznik menšinové vlády. Máme dohodu o programu, ale ta je volná, a když třeba ODS navrhne vyslovení nedůvěry vládě, tak to komunisté možná podpoří. Přijímání zákonů vyjednáváme napříč spektrem. Samozřejmě, že to není pohodlné, ale co jsme měli dělat? Bohužel nemáme většinový systém a ve Sněmovně je strašně moc stran. Uvidíme, jak jejich práci v dalších volbách zhodnotí voliči,“ uvedl Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp