„Chtěl bych Vás tímto vyzvat, abyste se s veškerou vlastní odpovědností pokusili zjednat nápravu situace, kvůli níž hrozí VZP, respektive státu, platba ve výši přibližně 15 miliard korun,“ píše Babiš. Ačkoliv ve sporu VZP a protonového centra byla vyvolána arbitráž, ministerstvo a VZP by podle něj měly hledat i jiné cesty, jak zprostit stát miliardového závazku.
Strategie státu by se podle Babiše měla opírat o fakt, že smlouvu mezi VZP a protonovým centrem v roce 2006 podepsal Antonín Pečenka, zaměstnanec Ministerstva zdravotnictví, které jej vyslalo jako nuceného správce do VZP. Pečenka měl smlouvu podepsat svévolně, bez schválení orgány VZP i ministerstva.
Babiš doporučuje, že by VZP měla co nejrychleji podat žalobu na neplatnost smlouvy a rovněž zažalovat ministerstvo, jehož zaměstnanec rozhodnutí bez vědomí orgánů pojišťovny učinil. Ministerstvo by následně mělo zažalovat Pečenku, který obešel i ministerstvo a navíc použil razítko jeho úřadu.
Správní rada VZP by prý navíc měla zvážit, zda by nadále měla pojišťovnu v arbitráži zastupovat advokátní kancelář exministra Pavla Němce, který byl členem vlády, za níž byla smlouva podepsána.
Podle Babiše smlouva jeví známky neplatnosti, a proto by VZP měla aktivně vystupovat na ochranu pojištěnců i státu, který by nesl negativní důsledky případné prohrané arbitráže. Ministr závěrem upozornil, že celou kauzu bude pozorně sledovat „nejen Ministerstvo financí, ale i široká veřejnost".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav