Babiš prý pevně sedí v sedle premiéra. A může tam sedět ještě dlouho

27.06.2019 13:34 | Zprávy

Vláda Andreje Babiše přežila druhé hlasování o nedůvěře vládě. Zkušený komentátor Bohumil Pečinka přivítal své spoluobčany v zemi české - v zemi agrárních baronů. Hlavní analytik týdeníku Ekonom David Klimeš doplnil, že je to vláda, která se ve velkém zaměřuje na seniory. ANO se proměnilo z reformní pravicové strany ve „stranu důchodců za životní jistoty“. A s tímto zaměřením může Babiš vyhrát i další volby.

Babiš prý pevně sedí v sedle premiéra. A může tam sedět ještě dlouho
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Andrej Babiš ve Sněmovně

Komentátor Pečinka poznamenává, že Babišova vláda je vlastně nejsilnější vládou v historii České republiky. Formálně jde sice jen o vládu menšinovou, kterou tvoří ANO a ČSSD se silou 93 poslanců, jenže fakticky se Babiš může opřít také o komunisty, kteří dodali dalších 15 hlasů a další v zásadě vládní stranou je hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie. Jak komunisté, tak SPD sice do omrzení opakují, že jsou stranami opozičními, ale v klíčových okamžicích tyto dvě strany vládu podržely, Společně rozhodly např. o rozdělení postů v orgánech Poslanecké sněmovny.

Babiš však podle něj má nejen podporu asi 130 poslanců, ale má také pevně danou voličskou skupinu – české seniory, kteří si říkají, že v komunistické éře Gustáva Husáka zase nebylo tak zle. Svými občasnými rétorickými pokusy tento dojem posilují i dnešní komunisté, kteří Babiše drží u moci.

Ale Babiš má k dispozici ještě jeden pilíř, o který se může opřít. O agrární barony, mezi které podle Pečinky patří i on sám.

„Novodobí agrární baroni jsou hlavními zaměstnavateli v celých venkovských oblastech. Současně jsou skutečnými vítězi a hybnými silami této vlády, jak to ostatně naznačil předběžný audit Evropské komise. Ztělesňují všechno, co je systémově vadné na této vládě. Především obrovský střet zájmů privátního byznysu a politiky. Tento systém zároveň generuje obrovské finanční prostředky, což dává agrárním baronům obrovskou sílu,“ napsal Pečinka.

David Klimeš na vlnách Českého rozhlasu připomněl, že když se hnutí ANO v roce 2011 zrodilo, Babiš tvrdil, že chce přitáhnout především pragmatické voliče pravice mladšího a středního věku, kterým sliboval, že dá stát do pořádku. Dnes se dávání státu do pořádku změnilo ve výrazné navyšování důchodů seniorů. Reformy, o kterých mluví odborníci, jsou v nedohlednu. A podle Klimeše může s tímto programem Babiš vystačit i pro příští volby a znovu získat 30 procent.

„Vládní zodpovědnost tak z někdejšího pravicového reformního hnutí udělala ‚stranu důchodů za životní jistoty‘. Takovou stranu jsme tu už v minulosti měli, leč tehdy neuspěla. Nyní, pod vedením šikovného Babiše, může v dalších volbách získat zase i těch 30 procent,“ podotkl Klimeš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

14:20 Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

Řada neziskovek podporujících cenzuru na internetu dostává peníze od americké National Endowment for…