„Bezpochyby je úspěch, že premiér jede do Bílého domu,“ uvedl hned na začátek rozhovoru Kobza, který je přesvědčen, že za tím je velmi dlouhá a pečlivá příprava velvyslance Kmoníčka a celé české diplomacie. Jak se dalo čekat, optal se moderátor, kdo schůzku ale vlastně dojednal. „Ministr zahraničí? A tento, nebo ten předtím? A vy do toho ještě vnášíte velvyslance,“ zeptal se Takáč. „Vy jste diplomat, tak jistě víte, jak se to dělá, tyhlety věci,“ pousmál se moderátor.
Kobza mu ale připomněl, že za svou diplomatickou kariéru skutečně návštěvu amerického prezidenta neorganizoval. „Já v tomto skutečně věřím, že to byla dlouhá a pečlivá příprava. S ohledem na současný vývoj ve světě,“ uvedl Kobza, který zásluhy přičítá celkově české diplomacii. „Takže si nemůže říct premiér, že si to zařizuje sám, tak to tu nechodí?“ ptal se dál Takáč. „Nechci premiéra podceňovat, ale přikláním se k řešení té celé české diplomacie,“ zopakoval Kobza.
Následně na stůl padla otázka, zda v diplomacii není trochu divné, že jako první nejede za americkým prezidentem také prezident. Kobza se ale domnívá, že úvaha na americké straně vycházela z toho, kdo je zde nositelem exekutivní moci, což prezident není. „Je to premiér, a to z toho důvodu se setkají spolu,“ doplnil.
Často ale Zeman říká, že když jezdí do zahraničí, dělá tam zahraniční politiku a mluví se o tom, že otevírá cesty dalším možným dohodám. „V Číně se mu to povedlo. Ale proč to neplatí v Americe, to se budu muset zeptat asi Kmoníčka, až ho uvidím,“ řekl Kobza.
Kobza se zamyslel poté nad tím, do jaké míry fakt, že se do Bílého domu Zeman nepodívá, souvisí s jeho postoji k Rusku, Číně, vydání Nikulina do Spojených států atd. „Asi je to spíše otázka na tajné služby,“ řekl Kobza, načež se Takáč podivil nad tím, že by toto nebyla diplomatická otázka. „Pokud se Babiš sejde s Trumpem, tak já se ptám, jestli to může být kvůli postojům Zemana,“ zopakoval pomalu a důrazně znovu moderátor a Kobza na to poznamenal, že návštěva byla připravována dlouho, ještě před těmito událostmi.
„Tam třeba může být ale spíše zajímavý rozpor v pohledu na misi v Afghánistánu. Zatímco Trump se o ní vyjádřil spíš skepticky, Zeman ji podporuje,“ dal za příklad Kobza. „Tak k těmto rozporům ale patří i Čína, Rusko, Nikulin a Huawei určitě také,“ smál se už Takáč. „Takže to hraje roli! Hraje to v diplomacii roli při zvažování toho, koho pozvat a koho ne,“ řekl poučně Kobzovi moderátor.
„No, tak pakliže jsou nějaké otázky, kde ten pohled není stejný, tak právě v tu chvíli je nejlepší se setkat a vyříkat si to. Musíte to brát tak, že pokud mají rozdílné pohledy, tak si mají o čem povídat,“ pravil Kobza, na to moderátor jen utrousil, že ani přesto ale Zemana americký prezident nepozval. „Jde o setkání lidí, kteří jsou vládci ve svých zemích, proto Američané dali přednost tomuto formátu,“ řekl Kobza jasně na závěr svůj názor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab