Babiši, strč si svou karanténu... napsala žena. A strhlo se peklo. Mezitím v Itálii izolují 16 milionů lidí

08.03.2020 11:29 | Zprávy

Italská vláda dala od neděle celou Lombardii a dalších čtrnáct regionů do karantény. „Jsme ve stavu ohrožení,“ uvedl na mimořádné tiskové konferenci ve dvě hodiny ráno italský premiér Giuseppe Conte. Více než šestnáct milionů lidí v Itálii je tak v izolaci. Po internetu kolují záběry, kdy se lidé ještě před nařízením snažili ze země utéct do bezpečí. Podle Ministerstva zahraničních věcí ČR je pro Čechy návrat do vlastního bydliště povolen. A mezitím se strhla mela na facebooku premiéra Babiše, když mu uživatelka, která se vrací z lyží z Itálie, vzkázala, že mu na karanténu „kašle“.

Babiši, strč si svou karanténu... napsala žena. A strhlo se peklo. Mezitím v Itálii izolují 16 milionů lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal s premiéry zemí Visegrádské skupiny. Mimořádné pracovní jednání se zaměřilo především na aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru v Evropě

Itálie je po Číně nejhůře dotčenou zemí nemocí COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Počet infikovaných novým typem koronaviru za posledních 24 hodin v Itálii vzrostl o 1247 případů. V zemi je tedy celkem 5883 nemocných. Nemoci COVID-19 podle nové bilance italských úřadů podlehlo dalších 36 lidí, choroba si zde vyžádala 233 životů. Přes 500 lidí se úspěšně vyléčilo, připomněl deník Corriere della Sera. 

Vyhláška především nařizuje izolaci Lombardie. Karanténa se dotkne i dalších čtrnácti provincií – Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro a Urbino, Benátky, Padova, Treviso, Asti a Alessandria. Kdo nebude tento zákaz respektovat, hrozí mu až tři měsíce vězení a pokuta v řádu stovek eur, informuje server Seznamzprávy.cz.

V dokumentu se píše, že je nutné absolutně zabránit jakémukoli pohybu z i do oblastí zóny karantény.

Železniční a letecký provoz v oblastech zahrnutých do nové „bezpečnostní zóny“ zastaven není, lidé však musejí kontrolujícím policistům či vojákům prokázat, že mají mimořádné pracovní či jiné důvody pro to, aby cestovali. „Donucovací orgány zajistí dodržování nových pravidel stanovených nařízením vlády,“ stojí v dekretu.

Premiér Giuseppe Conte v neděli odůvodnil opatření slovy, že vláda chce svým občanům garantovat zdraví. „Chápeme, že toto opatření vyžaduje jisté oběti, někde menší, jinde větší. Jsme ale ve stavu ohrožení,“ doplnil.

Poté, co byly informace o nových opatřeních oznámeny veřejnosti, bylo jasné, že Italové okamžitě reagují. Ještě než byla severní část Itálie zcela odříznuta, snažily se masy lidi v brzkých ranních hodinách ze strachu uprchnout. Hledali poslední vlak opouštějící Lombardii, který by jim pomohl uniknout virtuálnímu uzamčení a dopravil by je do bezpečí, píše britský deník The Telegraph.

Záběry prchajících lidí na vlakovém nádraží nyní kolují po sociálních sítích, na svém twitteru je zveřejnila například italská parlamentní strana Liga.

Conteho dekret vyvolal protesty guvernérů dotčených oblastí. V celé zemi se ruší sportovní akce pro veřejnost, pozastaven je provoz zábavních a kulturních zařízení včetně divadel, muzeí, knihoven. Bary a restaurace jsou povinny zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno do šesté večer. Stejně tak bohoslužby se musí organizovat bez většího počtu lidí, kteří nesmí být vzájemně blíž než na jeden metr. Lidé by také neměli chodit k lékařům a do nemocnic, vláda doporučuje kontaktovat lékaře telefonicky nebo e-mailem. 

Karanténa počítá s uzavřením středně velkých a velkých obchodních center. Výjimku by měly dostat lékárny a prodejny potravin. Stopku dostaly i tělocvičny, bazény, wellness centra nebo lázně. Opatření zakazuje i svatby a také pohřby, informuje server iDNES.cz.

V Itálii v důsledku karantény konči i lyžařská sezóna. Vleky a lanovky ve všech střediscích zůstanou uzavřené. Lombardie je přitom největší a nejvýdělečnější italský region, který se podílí na pětině hrubého domácího produktu.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) na svém twitteru uvedl, že Češi, kteří jsou stále v severní Itálii v oblastech, na něž italská vláda uvalila karanténu, se mohou vrátit domů.

Po návratu z Itálie však pro české občany platí 14denní domácí karanténa, proti čemuž se někteří z nich bouří.

I přes vysoké pokuty, které u nás za nedodržení karantény hrozí, oznámila uživatelka Dana Holá, že na karanténu „kašle“. „Zítra se vracím z úžasné lyžovačky z Itálie. Vy rozhodně nebudete rozhodovat o tom, jestli budu v karanténě, protože musím dohnat resty po dovolené. Strčte si svoje nesmyslné předpisy za klobouk. Nehodlám se jimi řídit, stejně jako vy ignorujete české i evropské zákony,“ napsala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci mají povolení střílet do Ruska. Trump mladší začal být sprostý

22:35 Ukrajinci mají povolení střílet do Ruska. Trump mladší začal být sprostý

Ukrajina dostala povolení použít americký raketový systém dlouhého doletu k úderům na ruském území. …