Když Babiš před volbami v roce 2017 rozdával svou knihu, ve které voličům popisoval, o čem zrovna sní, pokud zrovna nepracuje, lidé si povšimli toho, že uvažuje i o zrušení Senátu. Politologové varovali, že Senát představuje ústavní pojistku a jeho zrušení nemusí být za určitých okolností rozumné. Babiš však zatím neučinil žádné kroky, které by zrušení Senátu předznamenaly.
Přesto prý není demokracie před Babišem zcela v bezpečí. Ani ne tak kvůli rušení Senátu, ale spíše kvůli tomu, jaké lidi si vybírá do vlády. Předseda kabinetu rád říká, že dává přednost odborníkům před politiky. A právě tady se skrývá kámen úrazu.
„Do klíčových vládních exekutivních funkcí dosazuje lidi, kteří nemají demokratický mandát; naopak zvolené hvězdy jeho hnutí zůstávají v parlamentu bez vlivu na exekutivu. A to je malér, jak jsme viděli třeba na příkladu ministryně průmyslu Marty Novákové,“ napsal Kamberský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp