Babišovi hrozí pokuta čtvrt milionu. Ondráčkova neziskovka jej udala úřadu, kde vládla Langšádlová

29.11.2018 21:51 | Zprávy

Městský úřad v Černošicích u Prahy zahájil správní řízení s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Důvodem je podezření ze spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Babiš podle informací na webových stránkách radnice čelí podezření, že stále ovládá média. Městský úřad Černošice je úřadem s rozšířenou působností pro obec Průhonice, kde premiér žije.

Babišovi hrozí pokuta čtvrt milionu. Ondráčkova neziskovka jej udala úřadu, kde vládla Langšádlová
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Premiér Andrej Babiš v pořadu Názory bez cenzury.

Podnět odeslala v srpnu na černošický úřad organizace Transparency International ČR. Podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon.

Premiér ale už v srpnu označil tvrzení TI za nesmysly a řekl, že šéf organizace David Ondráčka se stal součástí politického boje proti němu.

Ředitel TI David Ondráčka již dříve Novinkám řekl, že si od správního řízení příliš neslibuje. „Babišovi hrozí jen finanční pokuta, která pro něj není problém. Ale přijde mi normální to podat. Je to krok ve hře, kdy jsme na něco přišli,“ řekl Ondráčka.

„To, co tvrdí Transparency International, jsou nesmysly. Svou firmu jsem vložil do svěřenského fondu, jak mi určil zákon, který Sněmovna přijala jenom kvůli mně, a tím jsem se vzdal celé firmy. TI nemá žádné důkazy, že bych jakkoli firmu nebo média ovlivňoval, protože je ani mít nemůže, nic takového se neděje,“ napsal v srpnu Babiš ČTK.

Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O. Členům vlády je přitom zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí premiérovi čtvrtmilionová pokuta.

Černošice jsou pověřenou obcí třetího stupně, do jejichž působnosti spadá i obec Průhonice, kde má premiér svou trvalou adresu. Zajímavostí také je, že ve středočeské obci Černošice dělala v minulosti starostku Helena Langšádlová, dnes poslankyně TOP 09 a jedna z nejhlasitějších kritiček Babišovy vlády. Ta v obci dodnes žije.

Úřad k podnětu Transparency International ČR obdržel podrobné stanovisko od Babišova zmocněnce. O součinnost požádal Poslaneckou sněmovnu, městský a krajský soud a finanční úřad. Na jeho výzvu mu poslaly informace také politické strany, a to TOP 09, ČSSD a ODS.

Protože černošický úřad na základě obdržených dokumentů shledal za důvodné projednání věci, zahájil 26. listopadu správní řízení. Premiéra také předvolal na 17. prosince k neveřejnému ústnímu jednání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…