Babišovi pomalu klesají, zatímco Úsvitu a komunistům ne. Řeč je o nových preferencích

17.12.2015 10:46 | Zprávy

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by s velkou pravděpodobností až sedm politických subjektů. Největší podpoře voličů se v prosinci těší hnutí ANO 2011. Od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, ho v současné době dělí více než pět procentních bodů, rozdíl se však zmenšuje. Posílil Úsvit – Národní koalice, který získal shodnou podporu jako KDU-ČSL a těsně by zasedl ve sněmovně, uvedla agentura Phoenix.

Babišovi pomalu klesají, zatímco Úsvitu a komunistům ne. Řeč je o nových preferencích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš v pořadu OVM

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v závěru roku 2015 pravděpodobně překročilo hned sedm politických stran a hnutí, kdy se KDU-ČSL a Úsvit – Národní koalice ocitají shodně na samé hraně volební hranice nutné pro vstup do dolní komory Parlamentu. Zároveň by se celkové pořadí politických formací oproti posledním sněmovním volbám významně změnilo.

  • celý průzkum ZDE

Aktuální měření bylo provedeno na vzorku 1015 respondentů ve dnech 30.11. - 13. 12. 2015.

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 24,3 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Oproti listopadovému měření došlo k mírnému poklesu obliby hnutí Andreje Babiše. Druhého nejlepšího výsledku dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 18,5 procenta respondentů. V porovnání s předchozím výzkumem jí podpora mírně narostla.

Největší ztrátu zaznamenalo hnutí ANO

Bronzovou příčku v preferencích si nadále udržuje ODS se zjištěným ziskem 10,4 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta). Čtvrté místo obsadila a občanské demokraty dotahuje KSČM s naměřenými 10,3 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta). Na páté místo v prosincových preferencích se dostala TOP 09. Pokud by však kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by aktuálně 6,5 procentní podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta). Její podpora zůstává stabilní, nehledě na nástup nového vedení.

Na opačném pólu popularity se pohybují Svobodní nebo Piráti. Jejich preference stěží dosahují dvou procent. 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Harrisová? Absolutní nula, neudržel se Klaus. Jako kdyby neexistovala

23:48 Harrisová? Absolutní nula, neudržel se Klaus. Jako kdyby neexistovala

Bývalý prezident Václav Klaus, který v amerických volbách opakovaně vyslovil podporu republikánskému…