„Podle pravidel valorizace důchodů to vychází na asi 150 korun, paní ministryně navrhuje zhruba 200 korun. Tuhle částku jsme zapracovali do návrhu rozpočtu a počítáme s ní, protože si myslíme, že v tomto případě je to průhledné a dostanou to důchodci," řekl Babiš s odkazem na financování zdravotnictví, které považuje za neprůhledné.
Model, který počítá se statistickými údaji, je více transparentní, tvrdí ministerstvo o valorizacích
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden řekl, že návrh je v souladu s koaliční smlouvou a ČSSD jej podporuje.
Babiš ale nesouhlasí s tím, aby valorizaci případně stanovoval kabinet. „Já si nemyslím, že by vláda měla rozhodovat. Mělo by to zůstat podle starých pravidel," poznamenal Babiš. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že nynější model, který počítá se statistickými údaji, je transparentnější. Pevné schéma navíc podle Ministerstva financí „eliminuje vliv volebního cyklu", tedy vyšší přidávání před volbami.
Podle podkladů k zákonu bude letos nejspíš inflace nízká a citelně neporostou ani reálné mzdy, penze by se tak nemusely příliš zvednout. Resort práce proto navrhuje zvýšit od ledna důchody o 1,8 procenta, tedy v průměru asi o 205 korun. Zamýšlené přidávání by vyšlo asi na 7,1 miliardy korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk