Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek úvodem poděkoval sněmovní opozici za „osvěžující příležitost ke shrnutí dosavadních kroků vlády v oblasti evropské spolupráce“, načež ve svém projevu zdůraznil potřebnost aktivní role České republiky v účasti na evropském dění. Podle něj je ČR středně velká země, což prý znamená, že se její význam a postavení v rámci Unie odvíjí zejména od toho, jak aktivně se projevuje ve společném řešení problémů. V této souvislosti označil přístup k evropské politice předchozí vlády Andreje Babiše za „prekérní.“ Prý se nikdy v polistopadových dějinách nestalo, že by nějaký kabinet přebíral politiku týkající se evropských záležitostí v tak žalostném stavu jako při předání moci loni v prosinci.
Právě Bekův resort hraje klíčovou roli v organizace nynějšího českého předsednictví EU. Sám Bek předsedá Radě pro obecné záležitosti, což je jedna z konfigurací Rady EU.
Mikuláš Bek v kontrastu s předešlou vládou vyzdvihl svou vlastní evropskou politiku a tedy politiku vlády Petra Fialy (ODS), když prohlásil: „Česká republika se z pozice outsidera na evropské periferii, kde se jako satelit Orbánovy neliberální demokracie dostala v minulých letech v důsledku neřešeného střetu zájmů, nesolidárního přístupu k problémům ostatních zemí a zavíráním očí nad porušováním zásad právního státu, dokázala vrátit do hlavního proudu evropské politiky.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: AKS