Stát půjčí energetické společnosti ČEZ prostřednictvím ministerstva financí až tři miliardy eur (v přepočtu více než 74 miliard korun) ke zvýšení likvidity. Peníze budou určené pro ručení na energetické burze, když zálohy skládané na burzách dosahují rekordních výší kvůli vysokým cenám energií. Skládání záloh požaduje burza jako ochranu pro obchodníky s elektřinou.
„Z finančního pohledu je tato operace naprosto skandální. Půjčili si tři miliardy eur, první miliarda za tři procenta per annum, to znamená v současné době sedm procent je základní úroková sazba ČNB, my to ČEZu půjčujeme za tři procenta. Minoritní akcionáři se na tom nepodílejí ani korunou. To je naprosto zásadní věc. My jsme v podstatě dividendy z ČEZu, které jsme inkasovali čtyři roky za sebou, nyní poslali na lipskou burzu,“ konstatuje Rajchl.
Dal za příklad Francii, která se chystá znárodnit energetickou společnost EDF: „Oproti tomu například Francouzi oznámili, že odkoupí zbytek akcií svého EDF, to je takový jejich ČEZ, za osm miliard eur. My kdybychom udělali to samé, tak jsme si pomalu mohli zbytek ČEZu koupit, namísto toho, abychom to posílali na burzu,“ vyčíslil Rajchl.
Mnohem víc šokující je podle Rajchla skutečnost, že čím víc se bude zvedat cena elektřiny, tím víc bude lipská burza navyšovat požadavky na doplnění jistiny. „To znamená, my budeme dál a dál platit do té jistiny, v podstatě nebudeme vydělávat. Čím víc bude stoupat cena elektřiny, tak místo aby ČEZ víc vydělával, budeme doplácet jistinu a navyšovat ji na lipské burze,“ zmínil advokát další zásadní problém zmíněné státní půjčky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.