„ČT se snaží prohlašovat, že to, co říká, je pravda…“ uvedl na začátku akce Kudela. „Strhuje na sebe pozornost. Česká televize a TV Barrandov jsou napadány, že nejsou objektivní. ČT si velmi vážím, a když se hovoří, že by se sáhlo na koncesionářské poplatky, tak říkám – neblbněte,“ vyslal svoji výzvu do auditoria bývalý křesťanskodemokratický politik.
Na koncesionářské poplatky nesahat!
„Česká televize je vyčleněna mimo státní rozpočet, takže vláda ani parlament nemůže ČT sáhnout na její rozpočet a nemůže jí finančně omezovat. Má své koncesionářské poplatky. ČT a ČRo žije z koncesionářských poplatků, jsou nezávislé na státním rozpočtu a televize je nezávislá na vůli vlády a parlamentu. Jestli se někomu něco nelíbí, tak říká, že je to neobjektivní. Když se to nehodí do krámu a jsou napadány, tak se hovoří o tom, že jsou neobjektivní,“ konstatoval zástupce ředitele malé televize a vyznal se: „Zpravodajství ČT si vážím. Že se podivuji nad jejím hospodařením, je jiná věc. Naopak u ostatních televizí, které jsou soukromé, je jediný zájem, udržet si míru sledovanosti. Když je vysoká sledovanost, je vysoká cena reklamy. Tam jsou zájmy jiné, než přinášet objektivitu. ČT si prostě vážím, zvláště jejich zpravodajství, a respektuji jej,“ zopakoval před přítomnými důrazně.
Poledníček na to: „Jde o výběr témat. Když nechci upozorňovat na nějaké téma, které nevoní, tak se o tom nevysílá. Je otázka, jak je to doopravdy. České televize si vážím, je to nejobjektivnější médium v České republice. Samozřejmě je trnem v oku. Od ‚spacákové revoluce‘ za šéfky zpravodajství paní Bobošíkové, kdy ti protestující dělali jakési alternativní zpravodajství. Podstatné je, že od té doby se myšlení zaměstnanců nezměnilo. Mají pocit, že musí být aktivisté,“ konstatoval člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. „Když je problém s Babišem, tak místo toho, aby vysílali objektivní zpravodajství, tak pořád mají pocit, že musí aktivisticky dělat pořádek v demokracii. Proto si myslím, že to lehce přestřelují a ‚jedou‘ kampaňovitě. Tedy zpravodajské relace, 168 hodin, a nevím jak jsou ty další pořady, tak byť jakoby mají pravdu, tak si často vybírají stejné poradce a ekonomické znalce, a to trochu přehánějí.“
Podle Kudely z TV Noe to u nás bylo s Babišem jako s Trumpem, „… kdy jedni ho začali nahánět a druzí obdivovat. To se tedy vyhrocuje a pak mu to napomůže.“
Reklama – věc složitá, diskutabilní... a nezbytná
„Česká televize má třikrát více původní tvorby než ostatní televize dohromady,“ vypočítával Poledníček. „Koncesionářské poplatky nejsou jen na zpravodajství. U veřejnoprávní televize je omezené množství reklamy a reklama by tam neměla být. Někdo namítne, že když si pustí ČT1, tak je tam samá reklama. Ale pozor, to není reklama, ale sponzorské vzkazy. Jaký je v tom rozdíl? Jen ten, že v tom sponzorském vzkazu není ‚kupte si‘, není tam výzva k akci. Někdo si to tak prostě vymyslel a výsledkem je, že se do toho nedá sáhnout, protože ČT i ostatní televize drží politiky pod krkem,“ konstatoval člen Rady. „Určitě se vám zdá, že reklamy je moc. Zákon povoluje 12 minut do hodiny, ale reklamy je tam víc. Je to právě tím, že se do těch dvanácti minut počítá jen reklama a nepočítají se tam sponzorské vzkazy a self-promo.“
„Hospodaření ČT je samostatné téma. Co mám informace z ČT, tak je tam nešvar, že si tvůrčí skupiny práce takzvaně outsourcují, věci jsou údajně předražené. Boj se vede o to, kdo bude ČT kontrolovat. Jestli to bude Nejvyšší kontrolní úřad nebo někdo jiný. Ale jde skutečně o to, že ČT je nejobjektivnější a není nikým koupená,“ konstatoval dále Kudela. „Český rozhlas neleží tak některým v žaludku. ČT se snaží dělat věci, které někomu mohou vadit. Je to tlak na ředitele. Třeba Okamura o tom hodně hovoří, že by se měly zrušit koncesionářské poplatky. Cítíme tedy odpor. Kdo by nechtěl, aby ušetřil sto čtyřicet korun, i když myslím, že je to částka velice zanedbatelná. Přesto jsou to citlivá témata, a proto vyzývám, nechtějte zrušit systém, který je zavedený a funguje,“ burcoval bývalý poslanec.
„Byly diskuse, aby Radu ČT přestala volit Sněmovna a že by to mělo být x nezávislých institucí, neziskovek, církví. Když ji volí Sněmovna, všichni vědí, jak to dopadlo, je to na očích. Když to bude 27 neziskovek, církví a neziskovek, ty se dají podstatně více ovlivnit a koupit, ovlivnit přízní, aby ta volba dopadla pro někoho dobře. Takže systém ČT a Českého rozhlasu je podle výsledků voleb a to bych nenapadal, protože to má stabilitu a bylo by škoda tomu uškodit. Tlaky na neschválení hospodaření ČT jsou, já s ní ale nemám problém.“
Poledníček poté konstatoval, že „ČT by nemusela točit seriály. Problém není v reklamě, ale měli by se chovat hospodárně. Ale to nejsou největší úniky.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala