Před více než šesti měsíci přišli Češi, Moravané a Slezané do volebních místností a většinou svých hlasů rozhodli o tom, že Andrej Babiš bude vítězem voleb. A jako vítěz voleb ponese odpovědnost za sestavení nové vlády. Ani víc než půl roku poté však Babiš nedokázal sestavit vládu s důvěrou Sněmovny. Místo toho už v minulosti hovořil o předčasných volbách. Ostatní strany dosud myšlenku uspořádání předčasných voleb odmítaly. Teď se situace mění.
Andrej Babiš řekl, že po případném krachu jednání s ČSSD a s komunisty by se předčasné volby mohly konat příští rok na jaře společně s volbami do Evropského parlamentu. A tenhle nápad se podle všeho začíná líbit stále většímu počtu politiků, byť připomínají, že by předčasné volby byly v prvé řadě selháním Andreje Babiše.
„ODS se předčasných voleb nebojí. Pokud by k nim ale došlo, byly by výsledkem selhání Andreje Babiše, který není schopen ani sedm měsíců po volbách sestavit většinovou vládu,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. „Zdaleka nebyly vyčerpány všechny možnosti, klíče k sestavení demokratické vlády drží v rukou hnutí ANO. Občané si nevolí své zástupce kvůli tomu, aby stále dokola probíhaly volby. Nepředbíhejme tedy,“ dodal šéf občanských demokratů.
Narážel na to, že hnutí ANO mohlo už dávno sestavit vládu s ostatními stranami, kdyby Andrej Babiš jako trestně stíhaný občan netrval na tom, že bude premiérem. Hnutí ANO však za svým šéfem plně stojí.
Piráti se na to dívají podobně. „Dovedu si to představit,“ řekl o možnosti dohody na předčasných volbách v příštím roce místopředseda Sněmovny a člen republikového výboru Pirátů Vojtěch Pikal. „Pokud Andrej Babiš není schopen ustoupit ze svých požadavků a vyčerpat všechny možnosti, mohlo by to být řešení,“ dodal.
Podle předsedy komunistů Vojtěch Filipa se případných předčasných voleb nebojí ani komunisté. Prý jsou na ně připraveni. Šéf KSČM však dodal, že úkolem politiků je jednat. Případné předčasné volby by byly znakem selhání politické scény.
Proti předčasným volbám se důrazně staví i prezident Miloš Zeman, ale kdyby se zmíněné čtyři strany rozhodly, že si odhlasují rozpuštění Sněmovny, Zemana by nepotřebovaly. Ústavní většina poslanců – minimálně 120 členů dolní komory – může rozhodnout o tom, že se Sněmovna rozpustí. ANO, Piráti, ODS a komunisté touto většinou disponují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp