A pokud by daňový plátce vyrukoval s tvrzením o daru od strýčka až ve chvíli, kdy se o něj začne zajímat finanční úřad, mělo by jej to podle MF Dnes přijít draho. Konkrétně až patnáct procent z ceny. To se týká majetku nad pět milionů, který byl doposud od daně z příjmu osvobozen a úřad o něm tak neměl přehled.
Novelu již podpořil rozpočtový výbor sněmovny. Speciální režim se týká příjmů, které si stát nemůže zjistit sám z veřejných rejstříků. Typicky se bude jednat o zlato či jiné drahé kovy, šperky nebo cenné obrazy. Podle ministerstva však lze do této kategorie zařadit například i půjčku mezi příbuznými.
Jiří Žežulka, zastupující šéf Generálního finančního ředitelství, prozradil, jak takové řízení probíhá teď. Pokud úřad přijde na nějakou nesrovnalost, často se zpětně objevují smlouvy o půjčce, či dokonce výherní listiny z loterií, dokládající, že se skutečně jedná o majetek, osvobozený od daně.
Běžně se prý stává, že se příbuzní hlásí k „rodinným“ půjčkám v řádu desítek milionů, nebo se objevují štědří věřitelé, kteří prohlašují, že podobně vysokou částku, jež představuje jejich celoživotní úspory, dotyčnému skutečně půjčili. Běžně se také setkávají s antidatovanými smlouvami o darech a půjčkách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav