Boj proti ilegálnímu obchodu s tabákem budí rozpaky

07.09.2016 17:34 | Zprávy

Světová zdravotnická organizace (WHO) čelí rostoucím potížím v boji proti ilegálnímu obchodu s tabákovými výrobky. V listopadu 2012 byl v Soulu podepsán Protokol o nezákonném obchodu, který je součástí Rámcové úmluvy o kontrole tabáku (FCTC); připojilo se k němu 54 zemí. Ratifikací jej však potvrdilo pouze 19 z nich, pro vstup v platnost je třeba nejméně 40 států. Evropská unie sice protokol podporuje, většina členských zemí včetně Německa tak doposud neučinila. Opatrný postoj mají i Čína, Spojené státy a další velké země smlouvu dokonce ani nepodepsaly. Navzdory úsilí sekretariátu WHO, který vyvíjí nátlak na menší země a usiluje o překročení potřebného limitu, se vstup protokolu v platnost nezdá reálný.

Boj proti ilegálnímu obchodu s tabákem budí rozpaky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

Z pohledu nezávislých expertů, ale i mnoha vlád není problém v samotném boji proti pašování cigaret. Kontroverzním se spíše zdá samotná zastřešující organizace – WHO. Její kapacity ani odborné zázemí se nezdají být dostatečnou garancí pro to, aby bylo možné rostoucí problémy s nelegálním obchodem s tabákem řešit.

Oproti dalším mezinárodním organizacím, jako jsou Světová celní organizace či Úřad OSN pro drogy a kriminalitu, nemá WHO zkušenosti ani zdroje pro takovou činnost. Nezákonná výroba, pašování a s tím spojené praní špinavých peněz jsou problémy, u nichž mnohé státy nutně potřebují technickou asistenci i výcvik pro vlastní daňové a policejní složky.

Pašování je celosvětový problém

Nezákonný obchod s tabákovými výrobky je vážnou výzvou. Nejde jen o významné výpadky ve výběru daní, které postihují bohaté i chudé země. Tento druh kriminality vyžaduje velké kapacity a mezinárodní sítě, které zajistí výrobu, převoz i prodej. Jak uvádí např. loňská zpráva amerického ministerstva zahraničí, „ilegální obchod podporuje mezinárodní organizovaný zločin, korupci i terorismus. Pašování cigaret přináší významné příjmy ilegálním organizacím, pro něž zároveň nepřináší takové riziko, jaké představují drogy či obchod s lidmi.

Problémy s propojením pašeráků a financováním radikálních skupin se objevují i v Evropě. Novináři z bavorského veřejnoprávního rozhlasu v srpnu tohoto roku popsali případ, kdy ilegální obchodní trasa pro cigarety z Dubaje zahrnovala i osoby podezřelé z napojení na ISIS. Úřad státního žalobce věc odmítl komentovat, příklady z dalších zemí včetně Španělska a Francie ale na podobná napojení rovněž poukazují.

Česká republika též čelí problémům s ilegálním obchodem, v porovnání se sousedními státy i celoevropským průměrem je však situace daleko lepší. Podle analýzy poradenské firmy KPMG má ČR díky aktivní roli Celní správy jednu z nejnižších úrovní podílu ilegálních tabákových výrobků v celé Evropě. Za rok 2015 jde odhadem o zhruba 3 % trhu, což je v porovnání s průměrem EU (cca 10 %) vynikající výsledek.

Mezinárodní spolupráce je potřebná

Světová zdravotnická organizace, která skrze FCTC a již zmíněný protokol usiluje o posílení boje proti ilegálnímu obchodu, má problém zejména v otázce mezinárodní a meziorganizační spolupráci. Experti poukazují právě na to, že protokol není dostatečně napojen na dosavadní celní, policejní a trestní systém. Při jednání o jeho vzniku v roce 2012 v Soulu trval sekretariát WHO i na tom, že se jednání nesmějí zúčastnit zástupci Interpolu.

Druhým problémem, který blokuje roli WHO v otázce boje proti pašování, je přístup k daním. Podle závěrů FCTC je vysoké zdanění (a tedy i vysoká cena) cigaret nástrojem na boj proti kouření. Celníci a policisté ale dodávají, že čím je větší rozdíl v ceně mezi legálním a pašovaným tabákovým výrobkem, tím se stává pro daný trh atraktivnější. Příklad Norska, země s nejvyšší cenou cigaret v Evropě, je zřejmý – podíl ilegálních produktů přesahuje podle KPMG 28 % celkové spotřeby.

Rozpory ohledně Protokolu o nezákonném obchodu tak budou pravděpodobně řešeny i na listopadové 7. konferenci FCTC v indickém Dillí. Protože lze předpokládat, že se k němu 40 zemí nepřipojí, WHO bude muset v této věci zvolit jiný přístup.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veleba: Mléka vyrábějte polovinu, Češi. Nařízení EU

8:21 Veleba: Mléka vyrábějte polovinu, Češi. Nařízení EU

POHLED SELSKÝM ROZUMEM Pískání na politiky na Národní třídě, rozklad společnosti… I o tom mluví ve s…