Co je tedy podle Brdečkové podstatné? Hlasování by prý mělo být jmenovité a otevřené, na výrobu filmů by mělo být tolik peněz, abychom se přiblížili evropskému standardu a mohli rozvíjet domácí filmový průmysl a konečně, aby Rada povinně sestávala jen z lidí, kteří mají o složitém fungování domácího a evropského filmového průmyslu přehled.
„Dále, vaše informace jsou nesprávné, což lze ověřit pohledem na stránky Fondu kinematografie. K podjatosti jsem se přihlásila a ve výzvě na výrobu nehlasovala, což není těžké ověřit i hlouběji. Spornou, leč vypořádanou smlouvu Jiřího Dědečka (manžel Brdečkové, pozn. red.) s Total Help Art jsem na Fondu včas oznámila," uvedla Brdečková ParlamentnímListům.cz.
- K VĚCI Filip Renč sice dostal patnáct milionů, ale to nejhorší ještě nevíte
- PROHLÁŠENÍ radní Brdečkové ZDE.
Její kolegyně z Rady, Zdena Štěpánková, však má na věc jiný názor. „Podle mého názoru by žádosti se jmény nominantů vůbec neměly chodit do kanceláře Fondu, ale například k náměstkovi ministra kultury pro tento okruh, a ten by měl zkontrolovat údaje a předat k malé ministerské komisi, která prověří nominanty," řekla naší redakci.
„Bylo mi potvrzeno, že podjata nejsem," tvrdí dále spisovatelka a překladatelka Tereza Brdečková. Podle pravidel stanovených v době, kdy začal fungovat nový zákon, je podle ní podjat ten, kdo má ve chvíli rozhodování smlouvu se žadatelem, nebo jeho rodinný příslušník. „Protože v Radě zasedají filmoví profesionálové, nebylo možné to vyřešit jinak. Při zasedání nicméně část kolegů proti mé nepodjatosti zvedla hlas. Požádala jsem tedy ředitelku Fondu o právní rozbor. Její odpověď mi dávala na vybranou. Abych nediskreditovala výzvu, rozhodla jsem se k podjatosti přihlásit," dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový