Bojujeme slovem za zachování míru v Evropě, prohlásil ruský historik kritizující Putina

30.03.2014 14:04 | Zprávy

Historik Andrej Zubov přišel o místo na Moskevském institutu mezinárodních vztahů za napsání článku s tématem „To už tady bylo“. V pořadu Otázky Václava Moravce vysvětloval své pohnutky a dále kritizoval politiku prezidenta Vladimira Putina.

Bojujeme slovem za zachování míru v Evropě, prohlásil ruský historik kritizující Putina
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Pořadu prozradil, že příkaz k vyhazovu přišel na jeho univerzitu takzvaně shora. Není si proto jistý, zda by se kvůli tomu měl soudit s vlastní univerzitou. 

„Hlavní cíl byl varovat naši společnost před nebezpečím, které představuje anexe Krymu,“ vysvětlil v OVM. Udával příklad nacistického Německa, které rovněž začínalo s nenásilnou anexí cizích území.

Odjezd z Ruska by bylo jako zběhnutí vojáka. Bojujeme za zachování míru

Zubov odmítl, že by nyní přijal některou z pracovních nabídek ze zahraničí. „Když se rozhoduje o osudu Ruska a v Moskvě se možná rozhoduje o osudu Evropy, tak musím zůstat. Odjezd z Ruska by bylo něco jako zběhnutí vojáka. Ten musí být na frontové linii. Bojujeme slovem. Bojujeme za to, aby byl uchován mír v Evropě a mezi národy Ruska a Ukrajiny,“ zdůraznil.

V Otázkách Václava Moravce přirovnal zveřejnění článku k experimentu. „Kdybych to udělal dřív, tak by mě nejspíš nejenom vyhodili z práce, ale i strčili do lágru. Ale uběhlo mnoho času. Ústava zajišťuje různorodost názorů. Já jsem učinil experiment a dopadlo to, jak to dopadlo. Následuje další etapa experimentu,“ uvedl. Teď se Zubov zaměří na to, zda se dokáže uživit v zemi, ve které se stal režimu nepohodlnou osobou. 

Zabrání Krymu může rozbořit celý systém smluv a zásad, které vznikly po druhé světové válce

Prezident Putin je podle Zubova člověk s myšlením sovětského typu. Zradilo ho ale údajně myšlení pragmatické. „Po roce 1945 si žádná západní země nepřipojila ani čtvereční kilometr žádné země. Je to na hranici rozboření celého systému smluv a zásad, které se vytvořily po druhé světové válce.
U nás se říká, že ať se stane, co chce, hlavně ať není válka. A každé dítě snad chápe, že obsazení cizího území je válka. Možná ne hned, ani před druhou světovou válkou se hned nebojovalo,“ varoval ruský historik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vfe

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

F-35 vyletí jen s americkými kódy? Bez omezení, tvrdí ministerstvo. Ale ptali jsme se dál

4:43 F-35 vyletí jen s americkými kódy? Bez omezení, tvrdí ministerstvo. Ale ptali jsme se dál

„Ta letadla tady ještě nejsou a kdo ví, jestli tady někdy budou. To je na delší debatu, ale podle mě…