Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

23.06.2021 19:22 | Reportáž

RADA ČT Více než milion a půl přiteče na konto generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Jde o jeho bonus za rok 2020, který mohl dosáhnout až 2,4 milionu korun. Pro tuto částku však při jednání Rady ČT hlasovali jen tři její členové. Nejvíce hlasů – pět – tedy získal návrh, aby šéf veřejnoprávního média zinkasoval 66 procent z maxima. Neprošel návrh radní Hany Lipovské, aby Petr Dvořák za minulý rok ke svému základnímu měsíčnímu platu 240 tisíc korun nedostal navíc ani korunu.

Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Dvořák

K hlasování o bodu týkajícím se bonusu generálního ředitele České televize Petra Dvořáka za rok 2020 však došlo až po osmi hodinách od začátku zasedání Rady ČT. Bezprostředně mu předcházelo projednání Výroční zprávy o hospodaření ČT v roce 2020. Její zpravodajka Hana Lipovská to rozhodně nepojala formálně a upozornila na mnohé problémy v hospodaření veřejnoprávního média. „Smlouvy s utajenou cenou a vazbou na politiky v čase rostou a převyšují 40 procent. To jsou ty začerněné údaje ve smlouvách,“ poukázala radní na postup, ke kterému čím dál častěji management ČT ve svých obchodních vztazích sahá.

„Máme v ruce černou skříňku, díváme se na černou skříňku a máme podle ní hodnotit. Přirovnám to k seriálu Cirkus Humberto, který Česká televize tak ráda opakuje. Jsme v situaci, kdy se dokupují velbloudi, nikdo ale neví, zda bude cirkus udržitelný a zda bude moci jezdit po světě. Musíme si vysvětlit, zda má být cirkus cirkusem, varieté, anebo zvěřincem,“ našla ekonomka Hana Lipovská příměr s hospodařením České televize. „To, co jsme teď prožili, byla klasická slovní ekvilibristika, kterou paní radní tak ráda používá,“ ohradil se proti slovům zpravodajky Výroční zprávy generální ředitel Petr Dvořák.

Nejsem povinen tu sedět do devíti, zlobil se končící radní

„Z projevů paní Lipovské to vyznělo, jako by Česká televize zhynula nebýt jejího důkladného rozboru. Můžu koncesionáře ujistit, že by bez toho nezhynula, nezhyne však ani s ním,“ prohlásil generální ředitel ČT. Tradičně s ním souzněl Zdeněk Šarapatka, který s ním před desátou hodinou na zasedání Rady ČT přicházel bok po boku v družném rozhovoru. „Nejsem tu povinen sedět do devíti hodin,“ zaznělo ve vystoupení od muže, jemuž za necelé tři měsíce vyprší mandát. Jen při té kritice poněkud zapomněl na to, kdo během jednání Rady ČT vystupuje nejčastěji a kolik času spolykají jeho četné poznámky a připomínky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…