Termín na předložení návrhu paragrafového znění vládě má Ministerstvo životního prostředí (MŽP) do konce letošního září. Pokud vláda zákon schválí, tak by nejdříve do konce tohoto roku měl být podle Brabce předložen Poslanecké sněmovně. Analytická část dopadů zákona by mohla být hotova do konce srpna.
„První programy snižování emisí CO2 by měly následovat už od roku 2019, takže časový prostor tam relativně je,“ uvedl Brabec. Podle něj není cílem vytvořit právní normu, která bude žalovatelná, měla by být spíše deklaratorní v dlouhodobém horizontu. Ten přesahuje rámec dnešních závazků vůči Evropské unii, tedy do roku 2030. „My bychom rádi až do roku 2050 jako určitou dlouhodobou perspektivu, kterou, si myslím, že by i průmysl měl mít,“ poznamenal ministr.
Odbory a zaměstnavatelé zákon doposud odmítali kvůli tomu, že by se měl nejdříve zhodnotit dopad zákona na konkurenceschopnost ekonomiky. Člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy, generální ředitel Elektrárny Chvaletice Luboš Pavlas dnes řekl, že nejde o šťastný směr aktivit MŽP. „Ten zákon po nás nikdo nechce,“ uvedl.
Zákony v ostatních evropských zemích vznikaly podle něj postupně od roku 2008, energetika i Evropa se ale vyvíjí. „Myslím, že máme více norem, které nejsou přijaté a jsou potřeba, proto tedy ten odpor vyjádřený tím, že bychom chtěli vědět, co znamená ta konkurenceschopnost,“ řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk