Británie podle informací deníku The Guardian poprvé v historii nedováží z Ruska žádnou energii poté, co vstoupily v platnost sankce uvalené na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu. Britský dovoz energií se v červnu snížil o 97 % na pouhých 33 milionů liber. Británie již v polovině roku zvládla zcela nahradit ruskou ropu jinými zdroji a blíží se úplnému odstřižení od ruského plynu, ačkoliv oba cíle byly vytyčeny až na konec roku 2022.
Během 12 měsíců předcházejících válce na Ukrajině dováželo Spojené království z Ruska pohonné hmoty v průměru za 499 milionů liber. V červnu dovoz klesl na nulu, což se stalo poprvé od počátku moderních záznamů v roce 1997. Podle zpráv OSN to Spojené království kompenzovalo zvýšením dovozu rafinované ropy ze Saúdské Arábie, Kuvajtu, Nizozemska a Belgie.
Dovoz dalšího ruského zboží a komodit jako zlato, stříbro, železo nebo vodka byl rovněž zcela ukončen. Vývoz ze Spojeného království do Ruska sice také prudce poklesl, ale v menší míře než dovoz, protože některé zboží – například farmaceutické výrobky – bylo vyňato z režimu sankcí. Podle dat OSN vývoz v červnu činil 83 milionů liber, což je pokles o 67 % ve srovnání s dvanáctiměsíčním průměrem 251 milionů liber měsíčně v roce předcházejícím válce.
„Pokles dovozu z Ruska a vývozu do Ruska způsobily ekonomické sankce uplatňované vládou Spojeného království, nicméně jedním z faktorů je pravděpodobně i samosankce, kdy obchodníci dobrovolně hledají alternativy k ruskému zboží,“ stojí ve zprávě OSN.
Britská vláda zároveň musí podle energetických dodavatelů vynaložit až 100 miliard liber (3 biliony korun) v příštích dvou letech na ochranu domácností před energetickou krizí. Částku podle deníku The Guardian vyčíslil Keith Anderson, šéf společnosti ScottishPower, jednoho ze šesti největších britských dodavatelů energie.
Dodavatelé energie by měly po dohodě s vládou zastropovat ceny na půlroční období v rámci systému „deficitních tarifů“. Účty domácností by byly chráněny před prudkým růstem tím, že by byl strop zmrazen na současné úrovni a dodavatelé by rozdíl mezi ním a velkoobchodní cenou plynu a elektřiny hradili půjčkami ze záchranného fondu, který by vláda zřídila prostřednictvím bank.
V pátek zveřejní britský energetický regulační úřad Ofgem poslední aktualizaci cenového stropu od října, který by se měl zvýšit ze současných 1971 liber ročně na 3582 liber (104 tisíc kč), přičemž v dubnu by mohl být ještě vyšší, a to až 4400 liber (128 tisíc kč).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.