Brusel má průšvih: Mladí volí národní pravici. Le Penové to hodí 32 % z nich

30.05.2024 9:41 | Zprávy

Zatímco před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019 se zdálo, že levicové strany a mezi nimi především Zelení upoutali pozornost mladé a střední generace, o pět let později je situace jiná. Síly pravicové strany. Server Politico tvrdí, že jak generace boomers, tedy generace vyrůstající v 90. letech minulého století, tak i mladí lidé, volí i nacionalistické strany. Ty sílí ve Finsku, v Portugalsku a výrazně i ve Francii, kde by pro národovecké Národní sdružení hlasovalo až 32 procent voličů do 25 let.

Brusel má průšvih: Mladí volí národní pravici. Le Penové to hodí 32 % z nich
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference Evropy národů a svobody za účasti Tomia Okamury, Marine le Pen, Geerta Wilderse a Gerolfa Annemanse

Národovecké strany, které někteří politologové označují za „krajní pravici“, případně za protisystémové strany, napříč EU posilují.

„Krajně pravicové strany po celé Evropě rostou – a mladí voliči si je žádají,“ napsal server Politico hned v první větě článku, v němž je uvedeno, že strany tvrdě kritizující imigraci nabírají na popularitě i mezi prvovoliči. Protisystémové strany tak posilují ve Finsku, v Belgii i v Portugalsku či ve Francii. V Nizozemí vyhrála protiimigrantská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse parlamentní volby již loni na podzim.

Není přitom bez zajímavosti, že v Itálii, kde poslední volby vyhráli národovecky orientovaní Bratři Itálie v premiérkou Georgii Meloniovou, dostala tato strana hlasy od voličů všech věkových kategorií.

„Německá a finská data naznačují, že levicoví Zelení – kteří v minulosti získávali hlasy nejmladších voličů  – nyní ztrácejí půdu pod nohama,“ napsal server Politico.

Josse de Voogd, nizozemský analytik, poznamenal, že národovecké strany mohou růst i proto, že tradiční levicové či pravicové strany se zmenšují. Zmenšuje se jejich stranická i voličská základna.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…