Bude nám vládnout Senát? Ne, je to jinak, vysvětloval v rádiu právník. Ale legrace to také není

04.02.2021 20:47 | Zprávy

Ústavní právník Jan Kysela v Českém rozhlase varoval, že pokud nevznikne úprava zrušených pasáží volebního zákona, skutečně nás čeká ústavní krize. „Nemáte jak ustavit novou Poslaneckou sněmovnu, těm dosavadním poslancům čtyři roky potom, co byli zvoleni, uplyne mandát, nemáte k dispozici náhradního zákonodárce a je to situace, kterou těžko jinak než ústavní krizi popsat,“ varoval Kysela.

Bude nám vládnout Senát? Ne, je to jinak, vysvětloval v rádiu právník. Ale legrace to také není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Právník Jan Kysela

Hosty Českého rozhlasu byli poslanci Jan Volný (ANO) a Jakub Michálek (Piráti). Tématem bylo včerejší rozhodnutí Ústavního soudu ohledně zrušení části volebního zákona. Moderátorka připomněla Volnému, že premiér Babiš nepovažuje za reálné, že by se Sněmovna shodla na novém znění zákona. „Je to reálné do července, aby se stihly odevzdat ty stranické kandidátky?“ zeptala se poslance. Ten jí odpověděl, že to bude velice náročné a obtížné. Michálek souhlasí s tím, že to bude náročné, ovšem pokud se budou snažit, je prý šance na úspěch.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je nejprve třeba si vyjasnit, kolik volebních krajů poslanci preferují. Těch je v současnosti čtrnáct. Sám Volný tvrdí, že to bude oříšek. „Na to, aby se udělala změna a udělal se jeden volební obvod, není teď čas. Kdyby na to byl opravdu prostor, čas, byly by na to třeba dva roky a vzalo by se vše pro a proti, možná by to nebylo zase tak úplně od věci,“ myslí si poslanec hnutí ANO Jan Volný. Nyní na to podle něj čas není a zůstane nejspíše čtrnáct krajů.

Celý rozhovor ZDE:

Ani pro Piráty nejsou pro jednu obvodovou variantu. „Ostatně Ústavní soud nezrušil tu část zákona, která zavádí volební kraje,“ poukázal Michálek. Upravit tedy budou třeba přepočty, které byly Ústavním soudem zrušeny.

„Pokud by se dohoda nestihla, zákony by musel přijímat Senát, a to jen na návrh vlády, a nikoliv zásadní normy, jako jsou právě volební zákon nebo rozpočet a podobně. Co říkáte takové krajní variantě?“ zeptala se moderátorka hostů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…