Většina ekonomů se shodne na tom, že současná koronavirová krize položí nejednu firmu. Tedy pokud nedojde ke státnímu zásahu. Ale právě před „znárodňovacím virem“ varuje novinář Pavel Jégl v časopisu Finmag. Dle něho už kabinety po celém světě dávají najevo ochotu zachraňovat velké hráče. „Itálie už rekapitalizuje leteckou společnost Alitalia a chystá plán na její znárodnění. Španělsko převzalo soukromé kliniky a francouzský ministr financí Bruno Le Maire ujišťuje průmyslníky, že při obraně francouzských firem použije vláda všechny dostupné prostředky, tedy i vstup do soukromých společností,“ uvádí příklady. A vstup do společností nevyloučil ani Andrej Babiš, jak informovala ČT, i když se reportáž týkala jen aerolinek.
Jak však Jégl uvádí, nemusí to skončit jen u leteckých společností a stát může vstoupit i do dalších společností. „Pravda, nebude to znárodňování (chcete-li zestátňování) jako po osmačtyřicátém. Žádné násilí. Akcionáři nebudou protestovat. Jejich podíl ve firmě se sníží poté, co stát navýší kapitál a získá většinový nebo kontrolní balík. Budou ale moci chovat naději, že ho zhodnotí dřív než na svatého Dyndy,“ říká novinář a dodává, že pak by měl stát mít plán, jak se zase z firem stáhnout, ale to prý není tak snadné, jak ukazuje příklad německé Commerzbank, jíž se německý stát nezbavil od finanční krize. Právě u kabinetu Andreje Babiše má však Jégl pochybnosti, že by se podílů zbavovat chtěl, když premiér prý sliboval, že v případě ekonomického ochlazení jeho vláda „převezme štafetu ekonomického růstu“. Vstup do firem by se líbil i komunistům.
Jégl také upozornil, že šanci v tomto případě ucítí i progresivisté, pokud se dostanou do vlád, a citoval od amerických socialistů a progresivistů, kteří už ve svém časopise navrhli, že kolabující aerolinky je načase znárodnit a „využít tento okamžik k tomu, abychom vytýčili kurz k nízkouhlíkové budoucnosti“.
„Musíme přehodnotit roli, jakou letecké společnosti hrají v dopravních sítích, převzít je do veřejného vlastnictví a demokraticky je řídit tak, abychom dosáhli našich sociálních a environmentálních cílů,“ píše jistý Paris Marx. Jak Jégl varuje, příležitostí pro progresivisty bude habaděj, do problémů se mohou dostat automobilky. A stát by v nich pak mohl vynucovat přechod na elektromobilitu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas