Budou chtít lidé kvůli jednotlivcům platit více za zdravotní pojištění? Případ Martínka otevřel ožehavé téma

20.10.2023 21:02 | On-line

„Je potřeba říct, že systém veřejného zdravotního pojištění má svůj limit. Nejsou to neomezené prostředky. Pokud někde vezmeme, tak to někde bude chybět,“ upozornil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček, že přibývá pacientů se vzácnými chorobami, kteří potřebují nákladnou léčbu a je tak nutné posuzovat, nakolik se danou léčbu pacientům skutečně pomůže a zdali z ní budou mít prospěch. Ožehavé téma, zdali léčit i pacienty, u nichž není jisté, že jim léčba přinese nějaké benefity nedávno otevřela sbírka pro dvouletého Martínka. Dle Dvořáčka nelze obviňovat pojišťovnu, že hradit léčbu za 100 milionů v tomto případě odmítla. Naznačil, jaké k tomu byly důvody.

Budou chtít lidé kvůli jednotlivcům platit více za zdravotní pojištění? Případ Martínka otevřel ožehavé téma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sanitka, ilustrační foto

K protestu několika tisíc lékařů, kteří chtějí kvůli novele zákoníku práce přestat sloužit přesčas, Dvořáček podotýká, že jde o jakousi změnu životního stylu u lidí a především mladí lékaři už dnes nechtějí trávit v práci příliš mnoho času, na což však české zdravotnictví z minulosti není zcela připravené.

Lékaři dle něj častokrát také pociťují zavalení administrativní prací, což se ukázalo při příchodu statisíců ukrajinských uprchlíků. „Ukázalo se, že velká pomoc, která systému odlehčí, je role administrátora,“ uvedl Dvořáček s tím, že by mohla napomoci nová unijní pravidla pro digitalizaci ve zdravotnictví, která by mohla snížit administrativu v papírové podobě.

Předpokládá také zvýšený tlak na zdravotnický systém kvůli tomu, že budou přibývat lidé léčící se se vzácnými chorobami, které se ještě v současnosti nedaří často ani diagnostikovat a když už, tak až když je na léčbu příliš pozdě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …