Byla noc, a lidé vyrazili podpořit svého sesazeného zástupce. Ale nebylo to v Turecku...

17.07.2016 14:08 | Zprávy

Použijeme-li trochu nadsázky, došlo v obci Podolí na Uherskohradišťsku k obdobnému převratu jako v Turecku. Jen v Turecku nakonec prezident Erdogan uhájil své křeslo, starostka Podolí prozatím zůstává stranou. O dění v obci informuje server Aktuálně.cz.

Byla noc, a lidé vyrazili podpořit svého sesazeného zástupce. Ale nebylo to v Turecku...
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

V obci Podolí to vře. Poté, co zastupitelé v počtu pěti z devíti odvolali hodinu po půlnoci starostku Janu Rýpalovou a místostarostku Jarmilu Kasperovou a zvolili nového starostu Jaromíra Hastlíka (ČSSD), vyšli lidé do ulic. Proti novému vedení protestují a chtějí zpátky obě dámy.

Hastlík změny na radnici hájí tím, že starostka pochybila při podpisu některých smluv. Za to ji dokonce vyšetřuje policie. Hastlík zároveň slibuje, že v případě, že se podezření vůči ní nepotvrdí, omluví se jí a odstoupí. 

Lidé v obci jsou rozčílení především kvůli tomu, že se domnívají, že za převratem stojí bývalý starosta a nynější místostarosta Miroslav Křížka z SNK „Život v Podolí 2014“. I hlasy tohoto sdružení rozhodly o konci starého vedení.

Hlasování se uskutečnilo v pondělí, a tak měli lidé již prostor vyrazit do ulic za tento týden dvakrát. „Máme tě rádi, máme tě rádi,“ volal dav před domem starostky Rýpalové a lidé jí přáli hodně štěstí, zdraví. Rýpalová získala v posledních volbách nejvíc hlasů. 

U domu starosty Hastlíka pro změnu křičeli „My ťa nechcem“ a u místostarosty Křížka se nesl pokřik „Hanba, hanba, hanba“. 

Paralela s Tureckem je tak podobná – poté, co armáda započala státní převrat, na podporu prezidenta Erdogana vystoupily tisíce lidí i politiků. Pučisté byli potlačeni a Erdogan tak de facto upevnil svou moc.

Původní text ZDE.

„Vím, že jsem teď v nemilosti, ale hájím zájmy obce a obecní finance, jsou majetkem všech občanů,“ hájí své jednání hlavní „pučista“ v Podolí Hastík. Podle jeho slov, kdyby starostku neodvolali, vystavovali by se riziku trestního stíhání. Celý spor se týká starostčina postupu v případě výstavby Duchovního a relaxačního centra v hodnotě téměř pěti milionů korun.

„Dění kolem Duchovního a relaxačního centra byla jednoznačně záminka, jak se mě zbavit,“ myslí si však Rýpalová s tím, že bývalý starosta Křížka se nikdy nesmířil s prohrou ve volbách. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…