Byli jsme v kempech. Velká bída, cizinci fuč. Zbyli promočení Češi. A ti říkají...

16.07.2021 12:31 | Reportáž

Holanďané: nic. Slováci: Nic. Němci: Ani noha. Maďaři: Ani kolo. Poláci: Nula. A tak bychom mohli pokračovat. Řada kempů nemá jediného zahraničního návštěvníka. Výjimky potvrzují pravidlo a jsou převzácné. Občas někdo odvážný z Beneluxu. Severské národy Českem profičí rychleji než při třicetileté válce. Byli jsme se na tu covidovou bezútěšnost podívat…

Byli jsme v kempech. Velká bída, cizinci fuč. Zbyli promočení Češi. A ti říkají...
Foto: Václav Fiala
Popisek: Retro u Nepomuku

Chatky a místa pro stanování jsou na jižním Plzeňsku i Klatovsku osiřelé. Vyhledávaný Velký rybník u obce Žinkovy nedaleko Nepomuku je poloprázdný. Místo zahraničního jazyka je zde slyšet maximálně moravský přízvuk. A to ještě sporadicky…

Ani bludný Holanďan…

„Vždyť to vidíte, Holanďan tady není žádný,“ ukazuje rukou kolem jeden ze správců. „Všechno jsou tu tuzemci.“ Potvrzuje trend zvýšeného zájmu o obytné nikoliv přívěsy, ale karavany. „Lidé si je už nepůjčují, ale rovnou kupují, to je trend posledních dvou let.“ A letos je to prý velmi znatelné.

Voda je chladná, ale nikoli studená. Jenže bičující vítr a studený déšť nikoho neláká do vody. Snad jen prckové využívají veliké kaluže, aby se brouzdali nebo jimi projížděli a „myli“ své hračky. A tak se odpočívá, popíjí a nebo houbaří – hub všech možných druhů je jako máku.

Evidence na recepci je precizní, ukázání dokladu o očkování, nebo o prodělání nemoci covid-19, je samozřejmostí. Lidé to berou „sportovně“, spíše s úsměvem. „Někdo by chtěl, abychom plavali i s rouškama na hubě, ale ať si to zkusí,“ pochichtává se u sklenice oroseného piva muž středních let. „Ale je tady klid, žádní uřvaní, uječení turisté ze zahraničí,“ libuje si o něco starší žena.

Personál samozřejmě není nadšen, že využití restauračních prostor zdejšího občerstvení je spíše sporadické. „Ale alespoň něco,“ konstatuje suše obsluha.

Bouřkové mraky létají oblohou. Ráno mlha, přes den parno, po poledni se vytahují neuvěřitelně masivní bílá mračna a pak už zase jen studený „slejvák“.

Neděste – už tak je to (možná) děsivé

Obdobná situace je v rekreačním zařízení u Hnačovského rybníka nedaleko Plánice na Klatovsku. I tady je nálada „uplakaná“, závěsy padajícího deště jsou k nevydržení. „Za pár dní máme promočené všechno možné a nechce to schnout,“ stěžuje si maminka třech malých dětí. Ty si vesele šustí v pláštěnkách a capají v barevných gumových holínkách do nekonečné řady kaluží.

O covidu se tu moc nepovídá. Nikdo nenadává, nikdo nechválí. „Prostě je to tak, co naděláme,“ říká starší muž, který se sem vydal rybařit. „Člověk si zvykne – i na smrt. Ale tak dramatické to není,“ konstatuje optimisticky. Na dotaz, zdali je očkován, pokývá hlavou a nezapomene nás napomenout, abychom „...nešířili zbytečné špatné zprávy, protože může být lépe, ale také hůře…“ A tak ať prý vzpomínáme, jak to bylo před pár lety, kdy se tady nedalo hnout, kdy chatky byly zarezervované od začátku jara a auta jezdila sem a tam. „To byl frmol!“ vzpomíná muž. „Kde ty loňské sněhy jsou…“

Lidé jsou spíše znepokojení klimatem. Takové změny, divné studené deště, vítr a vichřice a africké bouřky, prý nejsou jen tak. „Pánu Bohu už došla trpělivost a je to znamení,“ konstatuje stará paní o hůlce, která je tady kolikátou sezónu. Ještě prý za bolševika…

Cizinci mají svých starostí a obav dost

„Covidu utečeme, nebo si ho pohlídáme, ale zastavíme nějak ty blesky, ten strašnej vítr a déšť? “ ptá se sama sebe. Právě oblast jižního Plzeňska a Klatovska byla postižena silnou vichřicí. Naštěstí nikoliv tornádem, ale spoušť nejen v lesích byla značná.

„Němci a Holanďané se sem bojí,“ říká mladík. „Slováci do Čech pomalu nesmí, ti se bojí obstrukcí při návratu. A v Německu a Beneluxu je teď přece zle, obrovské záplavy a lidé mají fakt jiné starosti než jet podpořit českou ekonomiku…“ A tak si prý musíme vystačit sami. Jestli to zvládneme, je prý jen na nás, protože každý „si hraje na svém písečku“.  A dodává: „Polákům jsme u zádele, Rusy najednou k smrti nenávidíme a bratři Slováci mají železnou oponu. A Amíci jsou za oceánem. Ty by zase v tom jejich ohnivém pekle potřebovaly ty hektolitry vody u nás, co spadnou a už se ani nevsáknou do země a rychle odtečou…“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Václav Fiala

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…