Podle něj mohla relevantní informace poskytovat jen policie a stav nebezpečí by vyvolal dvojkolejnost řízení. Starosta Vlachovic, pod něž Vrbětice spadají, ani zastupitel opoziční ODS ale hejtmana nekritizovali.
Čunek kritizoval i nedostatečné kontroly
Čunek připomněl své původní povolání vedoucího bezpečnosti práce ve Zbrojovce Vsetín. Podle něj není skladování vojenského materiálu neobvyklé. Uvedl ale, že integrovaný záchranný systém měl mít informace o tom, kolik výbušného materiálu je v areálu uskladněno. Kritizoval i nedostatečné kontroly. Stav nebezpečí podle něj vyhlášen být měl. Hlavou zákroku by se stal hejtman, řekl.
„Jsou tam starostové i složky integrovaného záchranného systému. Ti za tohoto stavu dostávají informace z první ruky a rozhodnou, jak je dostat k obyvatelům. Při vyhlášení stavu nebezpečí je jednodušší i zapojení vojska," tvrdil Čunek. Mišák uvedl, že po dohodě s velitelem zásahu bylo postupováno podle zákona o integrovaném záchranném systému. Do areálu podle něj mohla jen policie a ta jako jediná tak mohla o rychle se měnící situaci informovat.
Hejtman upozornil na nevýhody, které by vyhlášení stavu nebezpečí přineslo
„Je to jedinečná, výjimečná situace. Za svým postupem si stojím," uvedl Mišák. Upozornil na to, že při vyhlášení stavu nebezpečí by starostové obcí rozhodovali o postupu prací na svém území. Činnost policie by tak podle něj nebyla provázána s činností starostů. "Je obtížné si představit, že by hejtman či starosta rozhodoval o postupech kriminalistů, pyrotechniků, vojáků či hasičů na místě zásahu," uvedl Mišák.
Soukromé firmy skladující munici se schovávaly za výjimku ze zákona
Zopakoval, že integrovaný záchranný systém nemohl mít informace o tom, co je v areálu skladováno. „Nevěděli jsme, co tam je, do okamžiku, kdy to bouchlo. Ministerstvo obrany tvrdí, že areál je pod vlivem civilních stavebních úřadů, což není pravda. Armáda odešla v roce 2000, ale pořád to zůstalo jako vojenský objekt pod speciálním vojenským stavebním úřadem," dodal Mišák.
Podle něj jde o problém státu, který je třeba řešit na centrální úrovni. Upozornil, že se soukromé firmy skladující munici schovávaly za výjimku ze zákona, podle které není povinnost hlásit složkám integrovaného záchranného systému to, co je ve vojenských objektech.
Starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák (STAN) postup kraje na zastupitelstvu nekritizoval. Hejtmana se zastal bývalý starosta Valašských Klobouků Dalibor Maniš (SPO). „Díky němu se to dostalo na úroveň, na jakou se to dostat mělo," mínil. Výhrady neměl ani zastupitel opoziční ODS Jan Pijáček. „Kraj se nemusí stydět za to, jak situaci řešil," řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk