Nejprve si řekněme, co si pod pojmem uhlíková neutralita vlastně přesně představit.
Wikipedie ji chápe jako nulové emise uhlíku, tedy dosažení rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry do takzvaných propadů. K dosažení tohoto cíle musí být celosvětové emise skleníkových plynů vyváženy zachycováním uhlíku. Pojem „uhlíková neutralita“ se používá v souvislosti s procesy uvolňování oxidu uhličitého spojenými s dopravou, výrobou energie, zemědělstvím a průmyslovými procesy. Potřeba dosáhnout uhlíkové neutrality vyplývá z potřeby snížení dopadů globálního oteplování.
Pro naši největší energetickou společnost to tedy nutně bude znamenat omezení výroby elektřiny z uhlí a fosilních paliv a naopak zvýšení podílu jaderných elektráren a tzv. obnovitelných zdrojů.
To potvrzuje i ředitel ČEZu Daniel Beneš, podle kterého ČEZ tohoto cíle dosáhne rozvojem obnovitelných zdrojů a rozvojem jaderné energetiky. ČEZ nadále plánuje, že do roku 2030 vybuduje obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů (MW).
„Je to významné sdělení, je to významný signál i pro jiné firmy, i pro jiné resorty, hlavně pro ostatní znečišťovatele,“ uvedla pro ČT24 Hubáčková a dodala, že ministerstvo bude usilovat o to, aby ČEZ v přechodu na klimatickou neutralitu vláda podpořila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.