ČR začala jednat o přesídlení prvních uprchlíků z Itálie a Řecka

15.02.2016 12:47 | Zprávy

Česko začalo jednat o přesídlení prvních 30 uprchlíků, kteří do Evropy přišli přes Řecko a Itálii. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo vnitra. Česko by mělo do konce roku 2017 přijmout 2691 lidí ze zemí, které nejvíc zasáhla migrační krize. Vyplývá to z přerozdělovacích kvót, který byly loni schváleny uvnitř EU.

ČR začala jednat o přesídlení prvních uprchlíků z Itálie a Řecka
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Česko se loni v červenci dobrovolně zapojilo do evropského relokačního programu se závazkem přijmout 1100 uprchlíků z Itálie a Řecka. O dva měsíce později bylo při jednáních uvnitř EU schváleno rozšíření o dalších 1591 uprchlíků, přestože Česko a několik dalších zemí tehdy hlasovalo proti rozšíření původních kvót.

O přesídlení prvních 30 uprchlíků se zmiňuje pravidelná zpráva o migrační situaci, se kterou by se ve středu měla seznámit vláda. Ve zprávě se píše, že se Česko rozhodlo nabídnout přijetí prvních 20 osob z Řecka a deseti z Itálie. Přípravná jednání měla začít v první půlce února. „Ano, ministerstvo vnitra je již se zástupci Itálie a Řecka ve věci relokace 20 osob z Řecka, respektive 10 osob z Itálie, v kontaktu,“ sdělila dnes ČTK Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Situační zpráva o migraci upozorňuje, že přesídlování uprchlíků z Itálie a Řecka zatím vázne a je pomalé. „Ač již okolo 18 členských států nabídlo volné kapacity pro přijetí žadatelů o azyl v rámci relokací (celkem 1660 osob), relokováno jich bylo pouze 504,“ uvádí zpráva. Z Řecka zatím podle zprávy bylo přesídleno 247 osob, z Itálie o deset víc. Česko dlouhodobě zastává názor, že přesídlování uprchlíků začne fungovat až po spuštění tzv. hotspotů, což jsou registrační centra pro uprchlíky rozmístěná v Itálii a Řecku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…