„Z hlediska vrcholného politického personálu se momentálně otvírá jakési okno příležitosti pro česko-německé vztahy. Připomeňme si, kdo nám tady vládl, prezident Miloš Zeman nebyl kvůli svému zdravotnímu hendikepu, kvůli svým preferencím pro Rusko a Čínu příliš aktivním partnerem v zahraničních vztazích,“ řekla úvodem k setkání prezidenta Pavla s německým prezidentem Steinmeierem.
To samé podle ní platí i pro českou vládu: „Česko má v čele vládu, která je složena z demokratických politických stran. Pavlovo vítězství stejně jako předchozí vítězství premiéra Fialy a jeho spojenců bylo interpretováno jako vítězství Česka nad populismem. Z tohoto hlediska si myslím, že tu možnost ke zlepšení vzájemných vztahů určitě je,“ podotkla.
Pozitivním momentem podle jejích slov také bylo, jakým způsobem Česká republika zvládla své předsednictví v Radě EU. „To také Česku dodává na mezinárodní úrovni váhu,“ poznamenala analytička.
Prezident Petr Pavel ve svém dnešním projevu také uvedl, že Německo je připraveno k dlouhodobé podpoře Ukrajiny. Téma bylo jedním z klíčových, s nimiž přijel do Německa. Podle Lizcové Německo již s vojenskou pomocí Ukrajině neváhá. „Od ruské invaze zaznamenáváme velký obrat v německé zahraniční politice, a to jak ve vztahu k Rusku, tak částečně i ve vztahu k Číně,“ podotkla. Vztah k Číně podle dnešních slov prezidenta Petra Pavla prochází revizí nejen v Německu, ale i v Česku.
Za důležité považuje, že Pavel uctil památku obětí Berlínské zdi. „Prezident Pavel není členem české vlády, nemá výkonnou moc, ale má právě tu moc ovlivňovat veřejnou debatu a působit na úrovni symbolické politiky. Je určitě důležité, že navštívil toto velmi historicky zatížené místo, které svým způsobem nás a Němce spojuje, my jsme byli mezi těmi zeměmi na hranici studenoválečných bloků,“ uvedla Lizcová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab