Komunistický poslanec Valenta na úvod prohlásil, že neútočí na instituci veřejnoprávního média jako takovou, naopak je dle něj potřebná. Ale to neznamená, že nám musí být neprůhledný způsob financování a společnosti škodlivý styl publicistiky a zpravodajství lhostejný. Rada ČT je podle něj bezzubá a nekoná ani v případech, kdy by konat mohla či měla. Valenta doplnil, že ke zprávám o činnosti ČT se ve snaze napravit její činnost vyjadřuje každý rok, což je dohledatelné. A i když má prý podporu od některých poslanců, tak je nakonec zpráva přijata. „Zprávy o činnosti a hospodaření jsou vždy Sněmovnou odklepnuty a jede se dál,“ stěžoval si poslanec.
Problémem je podle Valenty v ČT publicistika a zpravodajství. Instituce jako taková za to prý nemůže, pravým viníkem je zodpovědný a nadstandardně honorovaný management, který se podle Valenty vymkl společenské kontrole. Hospodaření ČT nemůže podle Valenty kontrolovat ani NKÚ. „Proč se moderátoři Nora Fridrichová či Václav Moravec obávají zveřejnění svých platů a ČT je tají?“ ptal se poslanec. „Naše společnost není pouze připravena na zveřejnění platů prominentních zaměstnanců,“ citoval Valenta slova ředitele Dvořáka. A dodal k nim, že jako společnost jsme asi dorostli jen na placení sedmi miliard na rozpočet televize. „Mix netransparentnosti, tendenčnosti, neobjektivity, pokrytectví, polopravd a jiných druhů podprahového ovlivňování veřejnosti je pak těžko uvěřitelný,“ říká Valenta a dodává, že se tak děje dlouhodobě. Jako jeden z příkladů uvedl výročí německé okupace našeho území připomínané „v rozsahu běžné dopravní nehody na dálnici“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas