Zájem o situaci na Ukrajině klesá podle CVVM v souvislosti s nižší četností bojů v Doněcké a Luhanské oblasti a následným sníženým mediálním zájmem. "Zatímco v březnu byl zájem o dění na Ukrajině 52 procent, v říjnu 2015 se snížil na 39 procent," uvedli autoři průzkumu. Nejsledovanějším obdobím tak z hlediska celého vývoje situace na Ukrajině zůstává loňský březen, tedy období zabrání Krymu, o dění se tehdy zajímalo 64 procent Čechů.
Méně často také lidé o konfliktu na Ukrajině mluví. Do každodenních hovorů ho zařadilo v říjnu 28 procent dotázaných, tedy nejméně od začátku krize. Více se o situaci na Ukrajině zajímají muži, starší občané a vysokoškoláci.
Většina občanů ČR vnímá situaci na Ukrajině jako potenciální bezpečnostní hrozbu. V říjnu vnímala konflikt jako hrozbu pro bezpečnost ČR polovina Čechů, 60 procent pro evropskou bezpečnost a 55 procent jako hrozbu pro mír ve světě.
Boje na Ukrajině se rozpoutaly loni mezi proruskými separatisty a vládními silami. Trvaly půldruhého roku a dosud si vyžádaly 8000 mrtvých.
Průzkumu se od 5. do 12. října zúčastnilo 1045 respondentů starších 15 let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: spa