„Bezpříkladný útok Hamásu na Izrael může výrazně zvýšit cenu pohonných hmot i v ČR,“ usoudil ekonom Lukáš Kovanda na sociální síti X (dříve Twitter). Zvýšení pohonných hmot v České republice by podle jeho názoru mohlo nastat zejména tehdy, pokud Izrael označí Írán za strůjce konfliktu.
V takovémto případě by Izrael mohl zaútočit na Írán, a to i s pomocí Spojených států amerických. Ekonom Kovanda upozornil, že ministr zahraničních věcí Spojených států Antony Blinken vojenský útok na Írán nevyloučil: „V takovém případě by Izrael mohl iniciovat útok právě na Írán s podporou USA. Americký ministr zahraničí Blinken již déle nevylučuje vojenský útok na Írán, jenž má Teheránu zabránit ve vývoji jaderné zbraně. Nyní by se tedy nabízela možnost…“
Podle Kovandy by v případě takovéhoto útoku mohl Írán podniknout odvetná opatření, a to například v podobě útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Právě to by mohlo ovlivnit ceny ropy. „Jenže Teherán by mohl podniknout odvetu. Třeba útokem na ropná zařízení v Saúdské Arábii, v masivnějším měřítku než roku 2019. To by cenu ropy potenciálně vyhnalo hodně nahoru,“ usuzuje Kovanda.
K růstu cen ropy by nicméně mohlo přispět i pouze zpřísnění embarga na vývoz íránské ropy. Barel ropy Brent by mohl vyjít až na 100 dolarů: „I pokud by ale Spojené státy přikročily nikoli k útoku na Írán, ale jen ke striktnějšímu vynucování embarga na vývoz íránské ropy, může se cena barelu ropy Brent snadno dostat nad úroveň 100 dolarů.“
K 6. říjnu stojí barel ropy Brent 84,425 dolaru. Za září byla nejvyšší hodnota barelu Brent 94,562 dolaru. Ke sto dolarům za barel se cena blížila naposledy v listopadu loňského roku, kdy ke 4. listopadu barel vyšel na 98,662 dolaru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.