Ceny nafty a benzínu v ohrožení. Zítra prý začne tanec

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

08.10.2023 19:21 | Zprávy

Ekonom Lukáš Kovanda předpovídá možné důsledky událostí spojených s útokem Hamásu v Izraeli a jak by mohly ovlivnit ceny ropy. Ceny nafty a benzínu by se mohly zvednout i v České republice. K růstu cen ropy by mohlo přispět i striktnější vynucování embarga ze strany USA na vývoz íránské ropy. To by v konečném důsledku podle Kovandy dopomohlo Rusku. Zítra možná začne „tanec“, až se začne obchodovat. Hrozí i oslabení eura.

Ceny nafty a benzínu v ohrožení. Zítra prý začne tanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stojan čerpací stanice

„Bezpříkladný útok Hamásu na Izrael může výrazně zvýšit cenu pohonných hmot i v ČR,“ usoudil ekonom Lukáš Kovanda na sociální síti X (dříve Twitter). Zvýšení pohonných hmot v České republice by podle jeho názoru mohlo nastat zejména tehdy, pokud Izrael označí Írán za strůjce konfliktu.

V takovémto případě by Izrael mohl zaútočit na Írán, a to i s pomocí Spojených států amerických. Ekonom Kovanda upozornil, že ministr zahraničních věcí Spojených států Antony Blinken vojenský útok na Írán nevyloučil: „V takovém případě by Izrael mohl iniciovat útok právě na Írán s podporou USA. Americký ministr zahraničí Blinken již déle nevylučuje vojenský útok na Írán, jenž má Teheránu zabránit ve vývoji jaderné zbraně. Nyní by se tedy nabízela možnost…“

Podle Kovandy by v případě takovéhoto útoku mohl Írán podniknout odvetná opatření, a to například v podobě útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Právě to by mohlo ovlivnit ceny ropy. „Jenže Teherán by mohl podniknout odvetu. Třeba útokem na ropná zařízení v Saúdské Arábii, v masivnějším měřítku než roku 2019. To by cenu ropy potenciálně vyhnalo hodně nahoru,“ usuzuje Kovanda.

K růstu cen ropy by nicméně mohlo přispět i pouze zpřísnění embarga na vývoz íránské ropy. Barel ropy Brent by mohl vyjít až na 100 dolarů: „I pokud by ale Spojené státy přikročily nikoli k útoku na Írán, ale jen ke striktnějšímu vynucování embarga na vývoz íránské ropy, může se cena barelu ropy Brent snadno dostat nad úroveň 100 dolarů.“

K 6. říjnu stojí barel ropy Brent 84,425 dolaru. Za září byla nejvyšší hodnota barelu Brent 94,562 dolaru. Ke sto dolarům za barel se cena blížila naposledy v listopadu loňského roku, kdy ke 4. listopadu barel vyšel na 98,662 dolaru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Takže , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFendy , 08.10.2023 21:11:28
V září 94 dolarů a 6. října 84. Tak proč leze cena furt nahoru. Prostě škubat jako ovce.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Amerika potřebuje trh s 500 miliony spotřebitelů, připomíná politolog Prorok. Kanada, Mexiko, Grónsko, Panama...

21:55 Amerika potřebuje trh s 500 miliony spotřebitelů, připomíná politolog Prorok. Kanada, Mexiko, Grónsko, Panama...

„Eskalování konfliktů vytváří riziko třetí světové války. Navyšování vojenských výdajů může sice zvý…