Černá díra. Evropa padne a vezme s sebou USA. Jiní prý vydělají

03.10.2022 10:22 | Analýza

Po sabotáži plynovodu Nord Stream je podle irského ekonoma Philipa Pilkingtona jisté, že drahé energie budou Evropu sužovat celé roky a „není cesty zpět“. Obává se, že drahá energie povede k pádu evropského průmyslu, což způsobí depresi na úrovni Velké hospodářské krize ze 30. let. Z Evropy pak bude ekonomická černá díra a ani USA, které s Evropou čile obchodují, ze situace nevydělají. Narozdíl od skupiny zemí BRICS, které mají zdroje, výrobní kapacity i prostor, kam ještě mohou růst.

Černá díra. Evropa padne a vezme s sebou USA. Jiní prý vydělají
Foto: Repro Youtube
Popisek: Zpracování kovů - ilustrační foto

Zatím není shoda na tom, jak těžce Evropu zasáhne konec dodávek ruských energetických i jiných surovin. Letní odhad růstu ekonomiky EU zatím v roce 2022 počítá s růstem 2,7 % a v roce 2023 s 1,5 %. Inflace by pak měla dle těchto odhadů vrcholit ještě tento rok na 8,3 % a v roce 2023 by se měla zmírnit na „pouhých“ 4,6 %. Tyto odhady ovšem vznikly ještě předtím, než došlo k sabotáži plynovodů Nord Stream 1 a 2 a také před referendy na okupovaných územích Ukrajiny, o kterých se hovoří jako o pálení posledních mostů mezi Ruskem a Západem.

Irský ekonom Philip Pilkington, proslulý kritikou obecné teorie rovnováhy, však vidí pro Evropu podstatně temnější obrázek. Podle něho se může opakovat Velká hospodářská krize (dále VHK), která nadlouho poznamenala celý svět.

Příčiny VHK se hledaly dlouho, přičemž různé ekonomické školy nabízely takové, které zapadaly do jejich pohledu. Keynesiánci si mysleli, že vláda nedostatečně podporovala ekonomiku, monetaristé viděli špatné zacházení s měnami u centrálních bank, příznivci rakouské školy zase přirozenou reakci na nezřízené utrácení ve dvacátých letech, které nemělo být bráněno v očistě trhu.

Pilkington vnímá všechna tato vysvětlení jako příliš zjednodušující a dodává, že i věhlasný ekonom Keynes by se jim vysmál. V roce 1919 totiž napsal knihu Ekonomické dopady míru (The Economic Consequences of the Peace), v níž varoval, že Versailleská smlouva povede k ekonomické depresi. Keynes byl při vyjednávání přítomen.

Tato deprese vycházela z nevyrovnaných ekonomických vztahů po první světové válce. Ta totiž úplně zpřetrhala ekonomické vazby. Jednak na domácím poli, protože ekonomiky se přeorientovaly na výrobu zbraní a válečných potřeb, ale také na mezinárodním poli, na kterém se bloky izolovaly. A místo toho, aby se vztahy znormalizovaly, tak účastníci konference udělali přesný opak a „vedli válku jinými prostředky“ a potrestali Německo nesplatitelnými dluhy. Dluhy chtěli splatit i Američané, od kterých spojenci kupovali zbraně. Místo odpuštění dluhů chtěly USA, aby byly splaceny, a to s dost vysokými úroky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…