Češi, připravte si peněženky. EU omezí plynové kotle. Nové řešení stojí násobně víc

03.10.2024 4:44 | Zprávy

Už za několik let zřejmě Česko čeká revoluce ve vytápění. Pokud vejde v platnost chystaná unijní legislativa, od roku 2029 by bylo prakticky nemožné na trh v EU uvést samostatný plynový kotel a pouze by se směly doprodat skladové zásoby. Místo levných plynových kotlů by v obchodech byly jen výrazně dražší hybridní systémy. Podle odborníků hrozí rozšíření energetické chudoby.

Češi, připravte si peněženky. EU omezí plynové kotle. Nové řešení stojí násobně víc
Foto: Pražská plynárenská
Popisek: Pražská plynárenská poskytuje službu servisních prohlídek

V oblasti prodeje plynových kotlů se často skloňuje údajný zákaz jejich prodeje od roku 2029. Nic takového se sice striktně vzato nechystá, tzv. nařízení Evropské komise o ekodesignu z dubna 2023 (nařízení s číslem 823/2026 v plném znění zde) však v podstatě znemožní samostatný prodej plynových kotlů, a to i těch moderních kondenzačních. Jak upozorňuje Zdeněk Lyčka, prezident Asociace podniků topenářské techniky, současný návrh Evropské komise je zatím pouze pracovní. Jeho současná podoba však znamená, že pokud by vstoupila v platnost, od roku 2029 by pořízení plynového kotle bylo podstatně těžší a v provozu by v podstatě mohly zůstat jen stávající kotle. Jejich zákaz se, navzdory poplašným zprávám, zatím nechystá. 

V čem tedy bude těžší si od roku 2029 pořídit nový kotel? Komisní nařízení č. 813/2013 o ekodesignu ohřívačů pro vytápění vnitřních prostorů a kombinovaných ohřívačů zpřísňuje požadavky na produkované emise a účinnost kotlů. V praxi znamenalo přechod k modernějšímu typu plynových kotlů, tzv. kondenzačních. V roce 2021 započal proces revize tohoto nařízení, který zřejmě skončí dalším zpřísněním. „V dubnu 2023 představila Komise prozatím poslední verzi nového návrhu, který většinu odborné veřejnosti šokoval. Toto nařízení se vztahuje nejen na plynové kotle, ale také na elektrokotle, tepelná čerpadla a solární termické systémy, v nařízení souhrnně nazývané jako ohřívače pro vytápění vnitřních prostorů. Pro takto sloučenou skupinu ‚ohřívačů‘ by přibližně od poloviny roku 2029 mělo platit, že jejich sezónní účinnost bude minimálně 115 %. Pro spalovací zdroje tepla je účinnost vztažena ke spalnému teplu paliva. Proto není fyzikálně možné, aby dosáhly účinnosti vyšší než 100 %! Podle nově navrhované metodiky nařízení mohou účinnosti nad 115 % dosáhnout pouze tepelná čerpadla a solární termické systémy, které využívají ke svému provozu také energii z okolního prostředí. Prosazení takového návrhu by znamenalo, že od podzimu 2029 by mohly být nově uváděny na trh v EU plynové kotle a elektrokotle pouze jako součást tzv. hybridního zdroje tepla. V kombinaci s tepelným čerpadlem nebo ve formě tzv. solárního hybridu,“ informuje server TZB-Info.cz. „U lidí zpracovávajících unijní energetickou legislativu nelze předpokládat znalost termodynamických zákonů,“ poznamenal Zdeněk Lyčka.

Kombinace zvaná jako hybridní tepelné čerpadlo zahrnuje tepelné čerpadlo, plynový kotel a tzv. hybridní hlavní regulátor, který zajišťuje optimalizovaný provoz celé kompaktní jednotky. Musí se jednat o komplet, který je v tomto složení „schválen do provozu“. To je samozřejmě mnohem dražší, než samostatný kotel nebo čerpadlo. Za hybridní tepelné čerpadlo nebude považováno propojení stávajících tepelných čerpadel a kotlů. To s sebou nese další komplikaci a výrazné zdražení, protože po poruše jednoho či druhého systému by nebylo po roce 2029 možné nahradit jen porouchanou jednotku, ale pryč by musely jít obě. 

Solární hybrid je obdobná kombinace, tedy plynový kotel, hybridní hlavní regulátor a v tomto případě také solární zařízení, což je komplet solárních kolektorů a někdy také jeden nebo více zásobníků teplé vody. I v tomto případě bude platit, že pokud někdo de facto provozuje takovou soustavu nyní, v případě poruchy jedné z polovin systému bude potřeba vyměnit poloviny obě. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Novotný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak . - - - - - . . - . . . ? ! ? ! , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseLoupeznicek , 03.10.2024 7:44:05
45 let odebírám ruský, zemní plyn. Odebírám jej i nyní, i když zkapalněný, ideologicky očištěný a kapitálem řádně omaštěný. Věřím tomu, že se vrátí doba, kdy všechny tyto zrůdnosti upadnou v zapomnění a svět bude opět normální jako dřív ! ! !

|  13 |  0

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…