Česká armáda nyní používá švédské letouny Jas-39 Gripen, smlouva na jejich pronájem vyprší na konci roku 2014. Vláda nyní jedná o jejím prodloužení. Jednání o tom, co dál, se táhnou už déle než rok a Praha dříve dávala najevo, že s nabídkami ze Švédska není příliš spokojena.
"Ekonomickou logiku to má, proč nezkusit přimět Američany k tomu, aby nám v souvislosti s Temelínem dali nějaký benefit. Vůči švédské straně to ale solidní není, protože z ní děláme křoví pro utajované rozhovory s někým jiným," řekl nejmenovaný důstojník armádního letectva.
Boj s konkurencí
Takový scénář prý nepopírají ani někteří obchodníci s vojenskou technikou. Podle nich se kabinet Petra Nečase snaží vyvážit nabídku česko-ruského Konsorcia MIR.1200 na širokou spolupráci s českými firmami.
MIR.1200 je konkurentem americko-japonské firmy Westinghouse v soutěži o to, kdo získá zakázku na dostavbu jihočeské jaderné elektrárny. Výběrového řízení se účastnila také francouzská společnost Areva, ČEZ ji však loni v říjnu z tendru vyloučil s poukazem na závažná pochybení. Areva jakékoli chyby odmítá a snaží se do tendru vrátit.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk