Český dům, respektive společná kancelář státních agentur CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism a Českých center, se nachází v budově Cinematéky nedaleko jeruzalémského Starého města. I když nemá diplomatický status, Pražský hrad jeho založení považuje za jeden z kroků směřujících k přestěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jeho přesun dlouhodobě Zeman podporuje, souhlas vlády zatím nezískal.
Zeman věří, že v blízké budoucnosti bude v Jeruzalémě otevřena nejen ambasáda, ale i česká hospoda. Netanjahu ocenil Zemanův pondělní projev v Knesetu i jeho vyjadřování k Izraeli a Židům, které podle něj jsou od srdce a ne z vypočítavosti. Vrátil se ke svému pondělnímu vyjádření, ve kterém řekl, že Česká republika je největším přítelem Izraele v Evropě. Zeman se následně podivil, proč jen v Evropě. Netanjahu dnes dodal, že Česká republika je nejlepším přítelem na východní polokouli a zároveň připomněl přátelství Izraele se Spojenými státy, které leží na západní polokouli. Na konec svého proslovu Netanjahu navrhl, aby se setkali se Zemanem v Praze a aby ambasáda byla v Jeruzalémě otevřena příští rok. Podle informací ČTK by Netanjahu mohl do Prahy přijet na jaře.
Český dům budou v Jeruzalémě provozovat Česká centra. V budově Cinematéky, kulturní a společenské instituci, ve které sídlí také izraelský filmový archiv, budou mít pracovníci agentur k dispozici kancelář a zázemí. Využívat mohou i terasu s výhledem na jeruzalémské Staré město. Sloužit bude třeba i pro setkávání s investory nebo pro podnikatelské semináře. Na výzdobě a podobě Českého domu se podílel izraelský návrhář Buki Zuker a česká firma Lasvit dodala dvě vázy od designéra Arika Levyho.
Česká centra budou mít v domě jednu pracovní sílu na plný a jednu na poloviční úvazek. CzechTrade a CzechInvest budou mít dohromady jednoho zaměstnance na půl úvazku a CzechTourism pracovníka najatého agenturou, který bude na místě působit dva až tři dny týdně.
Otevření výstavy doprovodily informační výstavy. Dvě se týkají prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Na informačních panelech a obrazovkách představují Masarykův život i jeho vztah k Židům a Izraeli. Masaryk opakovaně bojoval proti antisemitismu a podporoval sionismus. Třetí výstava se pak zabývá československými Židy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk