Česká republika k dnešnímu dni ruší velvyslanectví v Libyi

01.09.2019 6:15 | Zprávy

Česká republika ke dnešnímu dni ruší své velvyslanectví v Libyi. Ambasáda z bezpečnostních důvodů pracovala od dubna 2015 z Tuniska. Agendu přebere právě české velvyslanectví v Tunisku. Vyplývá to z materiálu ministerstva zahraničí pro informaci vlády, kterým se kabinet zabýval toto pondělí.

Česká republika k dnešnímu dni ruší velvyslanectví v Libyi
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy vypuklo povstání proti dlouholetému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu, kterého se povstalcům podařilo s pomocí Západu svrhnout. V zemi se ale nepodařilo nastolit stabilitu a v roce 2014 se bezpečnostní situace znovu zhoršila, což si vynutilo i evakuaci české ambasády v Tripolisu. Od dubna 2015 pak ambasáda působila ve stejných prostorách s českým velvyslanectvím v Tunisku.

„Situace v Libyi se nijak nezlepšila a poslední vývoj nenaznačuje, že by se na negativním trendu mělo cokoli měnit. Pravděpodobnost fyzického návratu českého velvyslanectví do libyjské metropole je v dohledné budoucnosti minimální," vysvětlilo krok ministerstvo zahraničí v informaci pro vládu. Pokračování současného modelu proto nepovažovalo za smysluplné.

Libyjskou agendu přebírá velvyslanectví v Tunisku, které chce ministerstvo zahraničí personálně posílit. „Dané řešení umožní i nadále přímý kontakt s libyjským děním, zároveň se pak sníží finanční náklady spojené s provozováním samostatného a plnohodnotného velvyslanectví," uvedlo. Ušetřené peníze chce česká diplomacie využít na jiných zastupitelských úřadech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…