O tom, že pořad Newsroom ČT24 podle všeho porušil nejen kodex samotné České televize, ale dokonce zákon, jsme před nedávnem informovali. „Odvysílal totiž informaci o občanské platformě Zdravé fórum, kde ji označil za dezinformační web či šiřitele nebezpečných výmyslů. Zdravé fórum následně kvůli tomu podalo stížnost, kterou se koncem července zabývala Rada ČT. Jádro problému spočívá v tom, že napadená společnost nedostala od České televize slovo, aby se k dané věci mohla vyjádřit, což je nejen v rozporu s Kodexem ČT, ale i s kodexem Syndikátu novinářů, Mezinárodní federace novinářů, jejímž je Syndikát členem, ale ve své podstatě též se zákonem o ČT, který ukládá základní pravidla všestrannosti a nestrannosti veřejnoprávnímu vysílání, jež zde má být od toho, aby dávalo prostor pro vyjádření různorodým názorům a jejich nositelům, což se v tomto případě zjevně nestalo,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Nadto patrně došlo k přešlapu i vzhledem k trestnímu zákonu, konkrétně paragrafu týkajícího se pomluvy. „Nařknout bez důkazu kohokoli z čehokoli, v tom jsou v České televizi velmistry. A Rosího bulvární tým v Newsroomu v tom vyniká nad jiné. A najednou se kupodivu našel někdo, kdo se hodlá proti sprostotám linoucím se z veřejnoprávní obrazovky bránit podle práva a dalších souvisejících pravidel. Rada ČT uložila generálnímu řediteli Peru Dvořákovi, aby se ke stížnosti na uvedené věci vyjádřil. Ten to odmítl. Předseda Rady ČT Pavel Matocha reagoval tak, že to považuje za neakceptovatelné. Vedení televize se hájí tím, že je nyní věc předmětem soudního řízení. Nebude proto poskytovat podrobnější stanovisko,“ podotýká mediální analytik.
Rada ČT je vládci Kavčích hor jen pro smích
„Generální ředitel informoval Radu dopisem v řádném termínu, že věc je předmětem soudního řízení a Česká televize nebude, v zájmu ochrany své pozice v soudním řízení, v současné době poskytovat podrobnější stanovisko,“ zaslala reakci na vyjádření předsedy Matochy v SMS zprávě mluvčí televize Karolína Blinková. Podání žaloby potvrdila i druhá strana, stalo se tak současně s podáním stížnosti. „Ke zdrženlivosti při zveřejňování tohoto typu stanovisek, která mohou ovlivnit průběh nezávislého soudního řízení, vyzývá Česká televize (Radu ČT) opakovaně,“ dodala mluvčí Blinková. „To je ovšem ryzí alibismus. Jedna věc je žaloba za pomluvu, druhá věc je stížnost na porušení profesního etického kodexu,“ míní Petr Žantovský.
Přitom Dvořákovi nic nebrání v tom, aby Radě ČT odpověděl aspoň v té druhé části. „Neučinil to. Vydal tak jasný signál: Rada ČT je mu pro smích, nepovažuje ji za partnera, jemuž má odpovídat na jeho otázky. Patrně si ale nepovšiml, že Rada ČT, jakkoli můžeme mít kritický pohled na její skladbu nebo způsob volby, je zde podle zákona od toho, aby zastupovala veřejnost vůči managementu ČT, produkovala kritická a zkoumavá stanoviska, aby pomohla zajišťovat a garantovat to, co ČT má ze zákona konat pro veřejnost, která si ji platí, a tudíž je de facto jejím majitelem. Dvořák opět prokázal, že za majitele ČT považuje sebe, možná i další lidi ze svého týmu, nikoli veřejnost a její zástupce v Radě ČT. Kdyby pro nic jiného, minimálně pro tento jasně daný postoj už v této chvíli neměl sedět ve své funkci,“ upozorňuje mediální odborník.
Pro vládní tým skvělá propaganda, pro Dvořáka miliony
Je toho názoru, že pokud Rada v září na svém zasedání Dvořáka neodvolá, což je nejen její právo, ale ze zákona i povinnost, přebírá za něj spoluvinu na všech špatnostech, touto zdaleka nepočínaje. „Je to totiž nebezpečný precedens. Podle stejného příkladu můžeme měřit i jiné šéfy státních či veřejných institucí, kteří se vžijí do role privátních vlastníků, zacházejících s penězi, jež jim nepatří. Řekne to už konečně někdo nahlas? Za dnešní konstelace asi ne. Stávající vrchnost, která se do funkcí dostala mimo jiné i díky přičinlivé propagandě ČT, se dnes České televize bojí a nikterak proti ní nevystoupí. A že bude zachovávat dál zdání zastupitelské demokracie v podobě existence Rady ČT, která má zastupovat veřejnost? K smíchu. Obsadí radu postupně svými lidmi, kteří budou garantovat skvělou propagandu pro vládní tým a generálnímu řediteli dávat dál milionové odměny. Za co? Za poslušnost,“ vysvětluje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník