Česku vznikla škoda za téměř 3,5 miliardy, píší Švýcaři v dopise

19.11.2011 12:14 | Zprávy

Česká vláda se snaží vymyslet, jak získat odškodnění za „hanebnou“ privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS). Švýcarští vyšetřovatelé zjistili, že Česku vznikla škoda ve výši 3,4 miliard korun. Podezřelým je kamarád někdejšího premiéra Stanislava Grosse, píše deník MF Dnes.

Česku vznikla škoda za téměř 3,5 miliardy, píší Švýcaři v dopise

Vláda se chce přihlásit o miliardy, které Švýcaři zadrželi v souvislosti vyšetřováním prodeje MUS v roce 1999. Premiér Petr Nečas (ODS) tuto privatizaci označil za hanebnou.

Švýcaři Česko informovali, kdo a jak Česko podvedl

Federální prokurátorka Graziella de Falco Haldemannová informovala české ministerstvo financí, kdo a jak Česko podvedl. Odhadla také škodu, která vznikla českému státu při privatizaci, na tři miliardy korun.

Vyplývá to z dopisu, který od prokurátorky dostal 14. října ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Dostala se k němu redakce MF Dnes. „Českému státu byla způsobena škoda odpovídající rozdílu mezi hodnotou akcií Mostecké uhelné, pokud by k privatizaci nedošlo, a jejich prodejní cenou. Tedy 3 439 776 766 Kč," napsala Haldemannová.

Ministr Kalousek i žalobci ovšem tvrdili, že nedostali od Švýcarů dost informací. Proto se tedy Česko nepřihlásilo včas do švýcarského trestního řízení v kauze mosteckých dol a nežádalo odškodnění.

MfD ale dodává, že Kalousek dostal informace jen pár dní před vypršením lhůty. „Sdělení ale bylo stále příliš vágní," komentoval Kalousek.

SLEDUJEME téma Mostecká uhelná

Sýkora dostal peníze od kupce akcií

Haldemannová v dopise dále popisuje, jak manažeři dolů a další podnikatelé měli Česko podvést - nejdříve přes nastrčené společnosti tajně skoupili dostupné akcie MUS. A to za její vlastní peníze. Cena zbytku akcií tedy prudce klesla a vláda Miloše Zemana je prodala velmi levně.

Privatizaci také provázela korupce. Švýcarská prokurátorka uvádí osobu Roberta Sýkory, což je člověk, který prý později nechal zbohatnout Stanislava Grosse. Píše deník MfD.

„Sýkora byl jako náměstek ministra průmyslu zodpovědný za přípravu návrhu usnesení vlády k prodeji MUS. Dostal přitom v souvislosti s prodejem akcií MUS platby od kupce. To umožňuje předpokládat, že stanovení uměle nízké ceny je zatíženo korupcí," píše se v dopise Haldemannové.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…