Komise se prodejem menšinového podílu OKD zabývala před několika lety, nejprve na základě podnětu společnosti Penta Finance z roku 2005 a pak poté, co se na ni v roce 2008 obrátilo sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ.
V závěrech, o kterých česká média informovala už v roce 2011, komise uvedla, že se o veřejnou podporu nejednalo a že prodejní cena podílu nebyla pod jeho tržní hodnotou.
Evropská komise měla podklady od právníků kupce
„Vím, že komise už jednou prodej OKD zkoumala. Ukázalo se ale, že přitom pracovala s podklady nikoli Ministerstva financí, ale s argumenty, které dodali právníci kupce," poznamenal k tomu nyní Fajmon. Domnívá se proto, že je dostatečně silný důvod pro nové přezkoumání.
Europoslanec připomněl, že z posledních mediálních informací plynou nápadně nevýhodné podmínky prodeje pro Českou republiku. „V kupní ceně nebyly údajně zohledněny ceny dceřiných firem, jelikož nebyly vůbec oceněny soudním znalcem," uvedl Fajmon. Výsledná cena privatizace státního podílu je proto podle něj nízká a neodpovídá tržnímu ocenění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk