Nedávno prošel Sněmovnou zákon přezdívaný „Třikrát a dost“, který u těch, kdo opakovaně páchají přestupky, umožní sáhnout na některé sociální dávky. Proti byli například Piráti a také zástupci některých lidskoprávních organizací.
Kdo je tímto zákonem veřejně pobouřen, je také spisovatelka a režisérka Monika Le Fay. Proslulá je například tím, že neuznává Miloše Zemana jako svého prezidenta, dokonce k tomuto účelu podepsala i petici. Po schválení zákona prý poprvé vážně uvažovala, že se odstěhuje do „nějaké normální země“. „Hlupáci, rasisti a lidé bez sociálního cítění jsou všude; u nás už ale skoro není kde hledat někoho, kdo takový není,“ stýská si režisérka.
Kromě toho kvůli tomuto zákonu řeší i otázku, koho volit. Piráti hlasovali proti, což ocenila jako příčetné a lidské. Le Fay je však má v podezření, že se s nimi neshoduje v přístupu k vojenské alianci NATO a také k fungování tajných služeb. „Nechci se dožít toho, že o základních otázkách našeho směřování budeme dělat referendum,“ považuje některé věci za dané režisérka. Jako pro voličku pravice a lidovců je pro ni problém, že zastávání se sociálně vyloučených a prozápadní orientace nejde u žádné strany ruku v ruce.
Obírání těch, kdo potřebují státní podporu, považuje za „stupidní, nemorální a nelidské“, zvláště když premiér prý rozkrádá miliardy. Předkladetelé, tedy poslanci ODS Bauer a Černochová, by podle režisérky klidně mohli být členy SPD. Ale je šokována tím, že kromě jí chváleného Jana Čižinského pro zákon zvedli ruku i poslanci KDU a TOP 09. A je zklamána tím, že Starostové se hlasování zdrželi. „Usoudili, že empatie má své hranice a nějací přestupkáři z Bruntálu nebo Lubů u Chebu jim to tam stejně nehodí,“ peskuje koaličního partnera Pirátů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.