Komentátor Alexandr Mitrofanov na serveru Novinky.cz napsal text, v němž upozornil, že v Ruské federaci je opět na vzestupu kult diktátora Josifa Stalina, který má na rukou krev milionů lidí, především obyvatel Sovětského svazu, které nechal umučit hlady, utýrat v táborech v SSSR známých pod označením gulag nebo je nechal zastřelit. Podle Mitrofanova dnes Stalinova politika zažívá renesanci v podobě ruského útoku na Ukrajinu.
„Odhalují se zbrusu nové pomníky, a především se Stalinova vnitřní a vnější politika dočkala renesance v podání Vladimira Putina, v jeho represích v Rusku samotném a v barbarské válce proti Ukrajině a celému svobodnému světu. Vidina třetí světové války, kterou podle ruských historiků plánoval Stalin a v níž mu zabránila smrt před sedmdesáti lety, se přiblížila realizaci podle Putinových plánů,“ napsal Mitrofanov.
„Vnější mimikry tohoto plánu jsou ale stejné jako před sedmdesáti a více lety. V Česku to dokazuje parta ‚chcimírů‘, která vznikla jako přes kopírák ze šablony konce 40. let minulého století a tehdejšího ‚mírového hnutí‘ řízeného Stalinem, který chystal válku. Václav Hořejší není samozřejmě Frédéric Joliot-Curie a Petr Miller není Maurice Thorez, ale jak známo, každá věc se odehrává jednou jako tragédie, podruhé jako fraška,“ pokračoval. V narážce na Frédérica Joliota-Curie, předsedu Světové rady míru z let 1950 až 1959, což byla organizace financovaná Sovětským svazem.
Hořejší Mitrofanovu poznámku nenechal bez odpovědi.
„Následující článek mi nevzali na serveru Novinky.cz, kde vyšel text A. Mitrofanova, na který jsem chtěl reagovat…“ začal na blogu Aktuálně.cz.
„Pan Mitrofanov mi kdysi připadal jako dobrý novinář. To je ale už dávno. Ve svém nedávném článku se pravděpodobně rozpomněl na to, čemu se naučil během svých studií novinářství v brežněvovském SSSR. Tedy ‚angažované‘ žurnalistice opovrhující ‚buržoazním objektivismem‘. Po úvodu připomínajícím zločiny Stalinovy diktatury totiž nekompromisně odhalil údajné dnešní Stalinovy uctívače a následovníky, včetně nejen řady českých politiků, ale kupodivu i mne,“ pokračoval jedním dechem.
Podle Hořejšího je nerealistické myslet si, že ruská agrese proti Ukrajině skončí tak, že Ukrajinci vytlačí ruské okupanty ze svého území. Tento názor dnes zastává ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i většina ukrajinské populace, ale také mnozí politici včetně členů české vlády.
Hořejší se v reakci na Mitrofanova dovolával také slov papeže Františka, který též opakovaně volá po dosažení míru na Zemi, a na slova několika dalších osobností, které vidí cestu v uzavření příměří na Ukrajině a v postupných jednáních o míru. Hořejší má za to, že takový vývoj si žádá i většina evropských občanů. Plyne to podle něj z průzkumů veřejného mínění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp