Chřipka je horší než covid. Roušky? Škodí. Pavel Bém se nebál

24.11.2021 15:15 | Zprávy

O tom, co covid-19 dělá s psychickým zdravím, hovořil nedávno na XTV psychiatr a bývalý primátor Prahy Pavel Bém. Epidemie prý vytváří „stav, kdy lidé se nechovají normálně. Nechovají se zdravě, tak strašně se bojí o své zdraví.“ A není ani velkým fanouškem nošení roušek. „Jestli si někdo myslí, že nošení roušek tu naši imunitu podporuje, tak to tedy vůbec ne,“ řekl. „Jsou stavěni očkovaní proti neočkovaným, promoření proti nepromořeným, výsledkem toho je růst té sociální paniky, psychózy. Výsledkem toho je nezdraví společnosti. Covid s tím zamíchal hrozně,“ stěžoval si.

Chřipka je horší než covid. Roušky? Škodí. Pavel Bém se nebál
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý primátor Prahy za ODS Pavel Bém

Bém hovořil o závislostech v souvislosti s covidem-19. „Covid je hrozná věc. Jednak je to onemocnění způsobené virem, který běžným, zdravým lidem toho moc nedělá. A nechci zabřednout do polemiky, jestli je horší než chřipka. Pro mě je chřipka horší než covid. Ale je realitou, že pro spoustu lidí, především ve starších věkových kategoriích a u těch predisponovaných nemocných, to může být opravdu zabiják. Covid sám o sobě, tedy virus SARS-CoV-2 a onemocnění je děs,“ řekl bývalý primátor a psychiatr.

Ale ještě větší děs může být panika a „covidismus“, vypůjčil si Bém Klausův pojem. A to pak vytváří emoční napětí v celé společnosti, která může přerůst až v davovou afektivní neurózu, nebo dokonce psychózu. „Stav, kdy lidé se nechovají normálně. Nechovají se zdravě, tak strašně se bojí o své zdraví,“ popsal tento stav. Vysvětlil, že starost o vlastní zdraví je správná, ale přílišná starost a z ní vyplývající úzkost a stres jsou škodlivé.

Zmínil například neustálé mytí rukou nebo právě roušky. Ty jsou podle Béma někde důležité, a někde dokonce nezbytné, ale „masivní zaplavení světa rouškami“ má podle něj negativní následky. Například pro jeho profesi psychiatra, protože roušky maskují emoce vyjádřené v obličeji. Doplnil, že tyto intervence jsou nadužívány a někdy i zneužívány, například před rokem a půl byly prý zneužity politicky, a to, že nepřinášejí pro ochranu veřejného zdraví nic pozitivního.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

8:28 Drulák: Nápravu přinese změna režimu. Státu mají patřit klíčové sektory

„Domníváme se, že skutečnou společenskou nápravu nepřinesou jedny volby, ale že je třeba pracovat na…