I srpen je měsíc, ve kterém Česká republika slaví výročí, i když se nejedná o radostnou událost. 21. 8. vstoupila do Československa vojska Varšavské smlouvy a vojenskou intervencí pod záminkou zvacího dopisu pěti komunistických funkcionářů Leonidu Brežněvovi ukončila éru rozvolňování zvanou Pražské jaro. Ruští vojáci pak v Československu vydrželi až do roku 1991. A Česko si výročí invaze připomíná každý rok.
Nejinak tomu bude i letos, i když se nebude jednat o kulaté výročí. Připomenout si ho chce i spolek Milion chvilek pro demokracii a to v 36 městech a obcích. „Ukažme, že Česká republika je plná hrdých občanů, kteří odvážně a vytrvale hájí demokratické principy, na kterých naše země stojí. Budoucnost závisí na každém z nás,“ vyzývá.
A spojuje invazi vojsk Varšavské smlouvy se současnou situací v Bělorusku, která prý „mnohým pamětníkům“ připomíná situaci v roce 1969. „Aktivní odpor proti potlačování demokratických principů a lidských práv je umlčován státní mocí vlastní země,“ říká spolek a vyzývá, aby jeho příznivci nenechali Bělorusy opuštěné a letošní výročí využili k vyjádření podpory „obráncům demokracie“ v Bělorusku i jinde.
Ve věci běloruských voleb se Milion chvilek začal angažovat předevčírem, když tvrdil, že lidé v této zemi touží po změně. „Bohužel vše nasvědčuje tomu, že diktátor Lukašenko zfalšoval výsledky nedělních prezidentských voleb. Lukašenko ohlásil své vítězství, přestože z fotografií protokolů u různých volebních místností vyplývá opak. Podle těchto zdrojů i podle občanských exit pollů získala opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouskaja 70-80 % hlasů,“ uvádějí aktivisté. Podle nich jsou Bělorusové unaveni ekonomickou stagnací, korupcí i nezvládnutou situací pandemie koronaviru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas