Administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa dokončila revizi zahraniční pomoci Spojených států a identifikovala téměř 15 000 grantů v hodnotě 60 miliard dolarů, které by měly být zrušeny. Cílem tohoto kroku je podle interního memoranda ministerstva zahraničí zajistit, aby americké dolary byly využívány efektivně a v souladu s národními zájmy. „Tato snaha vyváží skutečnou humanitární pomoc s potřebou rozumně využívat prostředky daňových poplatníků k posílení amerických zájmů doma i v zahraničí,“ stojí v dokumentu, který zveřejnil server The Washington Free Beacon.
Revize se týkala financí poskytovaných jak ministerstvem zahraničí, tak Agenturou USA pro mezinárodní rozvoj (USAID). Na straně ministerstva bylo zkontrolováno přes 9 100 grantů v hodnotě 15,9 miliardy dolarů, z nichž 4 100 (v hodnotě 4,4 miliardy dolarů) bylo označeno ke zrušení. Největší část škrtů však připadá na USAID, kde Trumpova administrativa navrhla zrušit 5 800 grantů v hodnotě 54 miliard dolarů. To představuje 92% snížení víceletých výdajů USAID.
Tato razantní opatření odrážejí zásadní změny, které Trumpova administrativa v USAID prosazuje. Koncem ledna ministr zahraničí Marco Rubio oznámil 90denní zmrazení zahraniční pomoci, aby bylo možné prověřit, zda jsou programy v souladu s politikou „America First“, tedy s Trumpovým volebním heslem – Amerika na prvním místě. Během vlády Joea Bidena USAID financovala projekty zaměřené na „environmentální spravedlnost“ a „inkluzivní rozvoj LGBTQI+“, což Trumpův tým považuje za neslučitelné s americkými prioritami.
Současně však osud USAID i navrhovaných škrtů zůstává nejistý. Několik zahraničních organizací a dodavatelů žalovalo administrativu, aby obnovila pozastavené platby. Federální soudce nařídil vládě vyplatit téměř 2 miliardy dolarů do konce středy, ale Nejvyšší soud rozhodnutí dočasně zablokoval, dokud se k věci znovu nevyjádří.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera