Ochota pomáhat v nouzi je znakem lidskosti. A válka samozřejmě přináší více příležitostí pomáhat, než mír. Někdy je ale třeba řešit dilema, jak pomáhat a komu. Z Ukrajiny se před válkou podařilo utéct desítkám tisíc mužů v mobilizačním věku. Pohledem ukrajinského režimu se jedná o dezertéry. Za vyhýbání se mobilizaci jim hrozí 3-5 let vězení. Ukrajina by ocenila pomoc s pochytáním těchto utečenců, resp. dezertérů, protože hrdinové, kteří se po invazi Ruska na Ukrajinu přihlásili do armády, jsou již vesměs zmrzačeni anebo zabiti.
O pomoc se ale hlásí také utečenci, kteří říkají „není to naše válka, nechceme zemřít za Zelenského zkorumpovaný režim“. Ukrajinské uprchlíky před Zelenským zatím v některých zemích chrání zákony, které neumožňují extradikci v případě trestných činů vojenského anebo politického charakteru. Dostat uprchlíka z Evropy do zákopu na bojové linii je komplikovaný právní proces. Nejprve musí být konkrétní jedinec pravomocně odsouzen na Ukrajině za podplacení odvodového úředníka anebo za falšování lékařského posudku. Pak musí ukrajinská prokuratura vydat mezinárodní zatykač. Jestliže se podaří dotyčného na útěku v zahraničí zadržet, žádost o vydání musí přezkoumat soud v zemi, kde utečenec hledá ochranu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Ivan Hoffman